با ما همراه باشید

فارس

همه چیز درباره شیما آل سعدی | زندگی دختر آرام شیراز ؛ از معادلات شیمی تا تیم ملی کاراته

این شیماست. نمونه برجسته ای از دختری که در سرزمین پارس بالیده است. قوی، متکی به خود و مستقل. محصول سارا سروش نیا در شیراز و حالا بخشی از امید ایران به تیم ملی کاراته.

فرزانه قنبر دزفولی – پایگاه خبری ورزش زنان ایران – تیم ملی کاراته در راه حضور در مرحله جدیدی از لیگ جهانی کاراته است. کاراته وان آتی در مراکش و سپس ترکیه برگزار می شود و شیما آل سعدی، سال ها پس از بالیدن در چشم و چراغ ایران، شیراز و سپس کلنجار رفتن با معادلات شیمی و سولفات و کربنات، اینجا در تیم ملی کاراته است. جایی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارد.

شیما آل سعدی متولد بیست و ششم مردادماه ۱۳۷۲ یکی از ورزشکاران فعال و موفق استان فارس به شمار می‌رود که تمام زندگی خود را از سن هشت سالگی با کاراته سپری کرده است. دختر شیرازی دارای کمربند مشکی دان ۳ است و می گوید اگر به موقع آزمون‌ها را پیگیری می‌کرده، اکنون به دان ۴ رسیده بود.

او با پشتکار و تلاش فراوان در کنار ورزش حرفه‌ای خود از تحصیل دور نمانده و دارای مدرک کارشناسی مهندسی شیمی است. این دختر ورزشکار که حدود هفت سال، سابقه حضور در اردوهای تیم ملی در رده سنی جوانان تا بزرگسالان را دارد، موفق به کسب افتخارات و عناوین قابل توجهی شده است.

فهرست موفقیت های شیما آل سعدی :

کسب مدال طلای مسابقات بین المللی جایزه بزرگ جام بسفر ترکیه ۲۰۱۸، مدال برنز قهرمانی آسیا تیم ملی بزرگسالان ۲۰۱۸، کسب مدال برنز لیگ جهانی اندونزی در تیم ملی بزرگسالان، مدال برنز لیگ جهانی ترکیه در تیم ملی بزرگسالان به عنوان اولین بانوی رده سنی امید، کسب مدال برنز تورنمنت بین المللی امارات به عنوان بانوی لژیونر برای باشگاه الاتحاد عراق، حضور در اولین اعزام تیم ملی جوانان به یونان، حضور در رقابتهای جهانی اسپانیا در رده سنی امید، کسب سه مدال طلای پیاپی در مسابقات انتخابی تیم ملی در رده سنی امید، دریافت دو مدال طلای از رقابتهای المپیاد ایرانیان، کسب دو مدال طلا از مسابقات المپیاد دانشجویی، کسب پنج مدال طلا از مسابقات بین المللی کاپ ایران زمین و کسب مدال‌های رنگارنگ دیگر در سایر مسابقات کشوری و سبکی

گفتگوی آی دبلیو اسپورتس را با شیما آل سعدی از نظر می گذرانید:

* چه شد که رشته ورزشی کاراته را انتخاب کردید؟

علاقه پدر و مادرم به ورزش باعث ایجاد انگیزه و اشتیاق در من شد و برای اینکه بتوانم سالم و هدفمند زندگی کنم و قدرت عبور از تنگناها و مشکلات زندگی را داشته باشم به ورزش کردن روی آوردم و از آنجا که کاراته باعث برطرف شدن نیازهای ذوقی من می‌شد، کاراته را به عنوان ورزش قهرمانی انتخاب کردم. در واقع ورزش رزمی پر از تقارن، نظم، زیبایی و ذوق است.

قبل از آشنایی من با کاراته و چند سال پیش از شروع فعالیت‌هایم در این رشته ورزشی عکس دو کاراته کا که در حال مبارزه بودند را از صفحه روزنامه برش زدم و این عکس را بر روی یکی از صفحات دفتر نقاشی ام چسباندم. در آن زمان من حتی معنای کومیته و کاتا را نمی‌دانستم. سال‌ها گذشت و من در این رشته ورزشی شروع به فعالیت کردم.

یک روز که به طور اتفاقی دفتر نقاشی دوران کودکی ام را ورق می‌زدم، آن عکس را دیدم و واقعاً متعجب شدم. شاید راهی که انتخاب کردم از همان دوران کودکی در ضمیر ناخودآگاهم وجود داشته است.

* از موفقیت‌هایتان در مسابقات اخیر بگویید.

خوشبختانه در سالی که گذشت موفق به حضور در مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ شدم و توانستم مدال برنز این مسابقات مهم را از آن خود کنم. در دو دوره پشت سر هم در دو لیگ جهانی پاریس و دوبی با ارائه عملکرد عالی موفق شدم نفر اول رنکینگ دنیا و نایب قهرمان جهان در سال ۲۰۱۸ را شکست بدهم و این شروع خوبی برای من بود.

* مربیان شما تا کنون چه کسانی بوده‌اند؟

من کاراته را زیر نظر خانواده سروش نیا که خانواده دوم من محسوب می‌شوند، شروع کردم. در واقع سارا سروش نیا به عنوان اولین مربی ام در این رشته ورزشی بود. لیلا بهرامی هم مربی قهرمانی ام است که برای پیشرفتم در این رشته تلاش بسیاری کرده اما در حال حاضر در مواقعی که در اردوی ملی حضور ندارم، در شیراز خودم تنها و بدون مربی تمرین می‌کنم.

* از تیم ملی و تجاربتان از میادین بین المللی بگویید.

من ۷ سال است که به طور مرتب در اردوهای تیم ملی حضور دارم. در واقع از همان سالی که اردوی تیم ملی جوانان برای اولین بار تشکیل شد، موفق شدم به این اردوها راه پیدا کنم.

Shima Al-Sadi , Iranian karate player in Iran karate national team training session – Tehran , Iran

البته برای رسیدن به این جایگاه تلاش بسیاری کردم و سختی‌های زیادی را متحمل شدم. شاید کمتر کسی توان تاب آوردن در برابر این سختی‌ها و ناملایمات را داشته باشد. هر کس جای من بود امکان داشت از ادامه دادن این راه ناامید می‌شد و دست از تلاش می‌کشید.

اراده مهمترین اهرم موفقیت است. ملی پوش شدن علاوه بر استعداد، نیاز به اراده‌ای آهنین و تلاش و پشتکار زیادی دارد. یک ورزشکار که در سطح قهرمانی فعالیت می‌کند باید همیشه امیدوار باشد و از شکست خوردن ناامید نشود.

* حمایت خانواده تان چقدر در رسیدن شما به افتخارات بزرگ تأثیرگذار بوده است؟

خانواده ام همیشه همراه و پشتیبان من بوده و هستند. آنها از هر نظر مرا قوی و مستقل بار آورده‌اند. همان طور که گفتم در مسیر رسیدن به اهدافم و برای یک پله بالا رفتن شکست‌ها و سختی‌های زیادی را متحمل شدم. اما خانواده ام در هر شرایطی به من انگیزه و شهامت ایستادگی دادند. از آنها به دلیل حمایت بی دریغشان بی نهایت سپاسگزارم و دست تک تک اعضای خانواده ام را می بوسم.

* تیم ملی در راه کسب سهمیه المپیک قرار دارد. جایگاهتان برای کسب سهمیه را چطور می بینید؟

خوشبختانه امکانات و شرایط خوبی برای ما مهیا شده است و همه مسئولین فدراسیون با برگزاری مستمر اردو‌های تمرینی و اعزام تیم ملی به تمامی مسابقات در تلاش هستند که زمینه‌ای فراهم کنند تا تیم ملی بتواند نتیجه مطلوبی برای کسب سهمیه المپیک بگیرد و من هم برای سهمیه تلاش می کنم.

در حال حاضر ستاره موسوی سرمربی تیم ملی در رده بزرگسالان است و سمانه خوش قدم هدایت تیم ملی در رده سنی امید و جوانان را به عهده دارد و من در اردوهای تیم ملی از راهنمایی‌های این دو مربی بهره می برم.

Shima Al-Sadi in joint training camp of France & Iran national karate teams – Paris , France

تمرینات سخت و پرفشار کاراته از جمله تمرینات میدانی، بدنسازی و چابکی و همچنین تمرینات ذهنی زیر نظر روانشناس ورزشی به صورت جدا و مجزا انجام می‌شود و ما هر روز تقریباً ۴ ساعت یعنی دو جلسه در روز را به تمرین کردن اختصاص می‌دهیم و پس از چند جلسه تمرین، یک جلسه هم برای استراحت و ریکاوری بازیکن در نظر گرفته می‌شود.

* تاکنون با آسیب جدی و سنگینی روبرو بوده اید؟

بله متأسفانه من آسیب‌های زیادی از فعالیت در این رشته ورزشی دیده‌ام. بدترین و شدیدترین آسیبی که به من وارد شد، شکستگی بینی و زانویم در حین مسابقه بود که این آسیب دقیقاً قبل از اعزام به مسابقات برایم اتفاق افتاد. من حدود ۹ ماه در آکادمی ملی تمرینات سختی را گذرانده بودم و این شکستگی‌ها باعث شد از تمریناتم عقب بمانم. البته بعد از سه یا چهار ماه دوباره تمریناتم را از صفر شروع کردم.

* ذهنیتی که عموم مردم جامعه نسبت به ورزش‌های رزمی دارند این است که افراد فعال در این رشته‌های ورزشی، دارای شخصیت‌های خشنی هستند. نظر شما در این مورد چیست؟

همان طور که گفتید بسیاری از مردم وقتی که اسم کاراته و یا به طور کلی هنرهای رزمی را می‌شنوند تصویر یک ورزش خشن در ذهنشان نقش می‌بندد و افراد فعال در این رشته ورزشی را افرادی پرخاشگری می‌دانند. اما در حقیقت، این طور نیست.

کاراته نه تنها ورزش خشنی نیست بلکه روحیه لطافت، افتادگی و بزرگ منشی را در هنرجو پرورش می‌دهد. کاراته یک هنر است و من با فعالیت در این رشته ورزشی به خدا نزدیکتر شدم و یاد گرفتم که چگونه صبور باشم و با سختی‌های زندگی مقابله کنم.

کاراته باعث شد که شخصیت آرام، سالم و مستقلی در من شکل بگیرد. در واقع من شخصیت خشنی ندارم و کاملاً مخالف خشونت هستم و به همان اندازه که به کاراته علاقه دارم، از مطالعه کتاب، نقاشی کردن و موسیقی نیز لذت می برم. هر کدام از این کارها در شرایط خاص باعث آرامش روحی و تمرکز ذهنم می‌شود.

* چه اهدافی را دنبال می‌کنید؟

من معمولاً از اهدافم صحبتی نمی‌کنم چون به این جمله اعتقاد دارم که “به عمل کار برآید به سخندانی نیست”. اما همه هدف‌هایم برایم مشخص و واضح هستند و با تمام وجودم در مسیر دستیابی به اهدافم حرکت می‌کنم.

بسکتبال6 ساعت پیش

تصاویر | دیدار بسکتبال ۳ نفره بانوان ایران و تایلند در کاپ آسیا

بسکتبال12 ساعت پیش

بسکتبال 3 نفره کاپ آسیا | پایان کار دختران ایران با شکست برابر تایلند و ترکمنستان

فوتبال13 ساعت پیش

ملوان بندرانزلی؛ ققنوسی که دوباره از زیر خاکستر برخاست

والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | تمرینات تیم ملی والیبال بانوان برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا

فوتبال14 ساعت پیش

ویدئو | مصاحبه کتایون خسرویار با یورو نیوز

تکواندو17 ساعت پیش

کمرانی: نقطه ضعف ما سن کم تکواندوکاران بود | شرایط مومن زاده با کیمیا متفاوت است

والیبال17 ساعت پیش

دعوت 21 بازیکن به اردوی تیم ملی والیبال بانوان/ آغاز اردو از 13 خرداد

کاراته17 ساعت پیش

سانحه تصادف فاطمه چالاکی | احتمال بازگشت بینایی کامل فاطمه بسیار کم است

بسکتبال17 ساعت پیش

رقابت های کاپ آسیا/ شکست تیم ملی بسکتبال 3 نفره بانوان ایران برابر تایلند

تصاویر1 روز پیش

دیدار تیم های فوتبال بانوان شهرداری سیرجان و پارس جنوبی به روایت تصویر

بسکتبال1 روز پیش

آغاز رقابت دختران ایران در چین/ تایلند اولین حریف بسکتبالیست ها در کاپ آسیا

دوچرخه سواری1 روز پیش

نتایج بانوان ایران در تور بین المللی / مریم جلالیه بهترین رکابزن تیم ملی در چین

فوتبال2 روز پیش

مدل برانکو در تیم مرضیه جعفری | آیا شهرداری بم توازن قوا در لیگ فوتبال زنان را بر هم زده است؟

تصاویر2 روز پیش

نگاهی بر حضور دختران دوچرخه سوار ایران در چین (تصاویر)

شطرنج2 روز پیش

خادم الشریعه قهرمان شطرنج برق آسای ابوظبی شد

فوتبال2 روز پیش

هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال بانوان | پیروزی سپاهان در دربی و برد شگفت انگیز شیرازی ها

بسکتبال4 روز پیش

دختران بسکتبالیست ایران در راه فیلیپین با سرمربی مقیم آمریکا | متشرعی محبوب است؟

بدمینتون4 روز پیش

ثریا آقایی در تیم منتخب بدمینتون آسیا برای حضور در کمپ جهانی

دوچرخه سواری4 روز پیش

رتبه ۶۶ برای فرانک پرتو آذر در کاپ جهانی | هزینه زیاد فکر کردن را پرداختم

فوتبال4 روز پیش

اتفاق سوال برانگیز | تعلیق جهان نجاتی بدون جلسه انضباطی لغو شد

راگبی4 روز پیش

ناهید بیارجمندی در میان ۱۵ چهره تاثیرگذار راگبی زنان جهان

تکواندو6 روز پیش

گفتگو با مهلا مومن زاده | با مدال جهانی، مرحوم صبا معصومی را به آرزویش رساندم

فوتبال6 روز پیش

مصاحبه کتایون خسرویار با ایندیپندنت : من یک حل کننده مشکلات هستم

تکواندو6 روز پیش

عملکرد تیم ملی تکواندو در منچستر | نقره غیرمنتظره مهلا و حسرت برای ناهید و اکرم خدابنده

دوچرخه سواری6 روز پیش

تور جهانی دوچرخه سواری سوییس ؛ فرانک پرتو آذر بیست و ششم شد

تصاویر3 هفته پیش

تصاویر اختتامیه سوپر لیگ کاراته بانوان و قهرمانی مرداس

فوتبال1 هفته پیش

ویدئو اختصاصی | زد و خورد در دیدار ذوب آهن و شهرداری سیرجان در لیگ فوتبال بانوان

تکواندو6 روز پیش

گفتگو با مهلا مومن زاده | با مدال جهانی، مرحوم صبا معصومی را به آرزویش رساندم

تصاویر3 هفته پیش

تصاویر تمرین تیم ملی تکواندوی بانوان پیش از اعزام به منچستر

فوتسال4 هفته پیش

ایران ۱ (۳) – (۲) ۱ اسپانیا | قهرمانی دختران فوتسال ایران در بلژیک ؛ پیام فرزانه توسلی به تیم ملی

تصاویر1 هفته پیش

مهلا مومن زاده در فینال ؛ شاهکار دختر ۱۷ ساله تکواندوی ایران در مسابقات جهانی

اصفهان1 هفته پیش

تصاویر جنجال اصفهان | درگیری دختران فوتبالیست ذوب آهن و شهرداری سیرجان

تصاویر3 هفته پیش

دیدار تیم‌های فوتبال بانوان ملوان انزلی و آذرخش تهران به روایت تصویر

تکواندو2 هفته پیش

تیم ملی تکواندو در راه انگلیس | فستیوال ستاره ها در منچستر

فوتبال4 هفته پیش

ویتنام ۱-۱ ایران | فرار ویتنام از شکست برابر دختران ایران؛ حسرت در دقیقه ۹۶

وزنه برداری4 هفته پیش

وزنه برداری قهرمانی آسیا | الهام حسینی در جایگاه ششم قرار گرفت

دو و میدانی4 هفته پیش

دو و میدانی قهرمانی آسیا در قطر | بانوی اول پرتاب دیسک ایران هفتم شد

فوتبال1 هفته پیش

هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان | شکست سپاهان در بم و بزن بزن در اصفهان

دوچرخه سواری4 هفته پیش

درباره سمیه یزدانی مدال آور تاشکند؛ مسیر طاقت فرسای دختر مبارز

دو و میدانی4 هفته پیش

پرش ۳.۶۰ متری در اولین تجربه آسیایی مهسا میرزا طبیبی ، دختر پرنده ایران

قم3 هفته پیش

ویدئو | جشن قهرمانی تیم مرداس قم در سوپر لیگ کاراته بانوان

فارس4 هفته پیش

میترا شاه پرست : از تلاش برای قهرمانی دست نمی کشم

هندبال3 هفته پیش

خداحافظی کاپیتان نزدیک است؟ | شیدا فلاحی: هندبال ایران نیاز به همدلی دارد نه سنگ اندازی

کاراته3 هفته پیش

روایت راضیه جلیل پور از قهرمانی مرداس | شروع از صفر تا جام قهرمانی سوپر لیگ کاراته

تکواندو4 هفته پیش

کیمیا علیزاده چه زمانی به میادین باز می‌گردد؟

فوتبال4 روز پیش

اتفاق سوال برانگیز | تعلیق جهان نجاتی بدون جلسه انضباطی لغو شد

فوتبال2 هفته پیش

هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان | نوار پیروزی‌های صدرنشین پس از ۱۴ هفته پاره شد

فوتسال2 هفته پیش

نگاهی به حضور تیم ملی فوتسال بانوان در روسیه ؛ فقط در آسیا مقتدریم

فوتسال3 هفته پیش

ایران ۱-۷ پرتغال | شکست سنگین تیم ملی فوتسال در مسکو؛ غیبت فرزانه توسلی حس شد

اصفهان1 هفته پیش

همه چیز درباره مورتال کمبت در اصفهان | مشت و لگد و زد و خورد در لیگ فوتبال بانوان

والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | تمرینات تیم ملی والیبال بانوان برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا

فوتبال14 ساعت پیش

ویدئو | مصاحبه کتایون خسرویار با یورو نیوز

فوتبال1 هفته پیش

ویدئو اختصاصی | زد و خورد در دیدار ذوب آهن و شهرداری سیرجان در لیگ فوتبال بانوان

تیراندازی با کمان2 هفته پیش

ویدئو | نظرات زهرا نعمتی پس از تاریخ سازی دختران کماندار در کاپ شانگهای

فوتسال3 هفته پیش

ویدئو | ایران 1-7 پرتغال ؛ تورنمنت فوتسال روسیه

قم3 هفته پیش

ویدئو | جشن قهرمانی تیم مرداس قم در سوپر لیگ کاراته بانوان

دو و میدانی1 ماه پیش

ویدئو | نظرات تکتم دستاربندان و پریسا بهزادی پس از پایان مسابقه 800 متر

کاراته1 ماه پیش

ویدئو | اردوی تیم ملی کاراته بانوان پیش از کاراته وان مراکش

تنیس روی میز1 ماه پیش

ویدئو | تمرین تیم ملی تنیس روی میز بانوان در کمپ شهید عضدی

بوکس1 ماه پیش

ویدئو | لحظاتی از مبارزه بوکس صدف خادم و حریف فرانسوی

بوکس1 ماه پیش

ویدئو | صدف خادم پس از پیروزی در فرانسه : المپیک می بینمتون

بوکس1 ماه پیش

ویدئو | صحبت های صدف خادم بوکسور زن ایرانی پس از پیروزی بر حریف فرانسوی

فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | ایران صفر فیلیپین 2 | فوتبال زنان مقدماتی المپیک

قایقرانی3 ماه پیش

ویدئو رقابت های قایقرانی آب های خروشان جوانان و امید کشور

والیبال3 ماه پیش

ویدئو قهرمانی تیم والیبال بانوان باریج اسانس در مسابقات قهرمانی کشور

اسکی3 ماه پیش

ویدئو اشک شوق لیندزی وان در مراسم لاروس 2019

فوتبال3 ماه پیش

ویدئو اظهارات حامد مومنی در مورد مشکل سفر تیم ملی فوتبال بانوان به فلسطین

فوتبال3 ماه پیش

ویدئو : مادران فوتبالیست در تیم فوتبال بانوان ملوان انزلی

فوتسال3 ماه پیش

ویدئو شادی بازیکنان نامی نو در رختکن پس از قهرمانی در لیگ برتر فوتسال بانوان

موتور سواری و اتومبیلرانی3 ماه پیش

ویدئو مسابقات موتور کراس بانوان در پیست ورزشگاه آزادی

کاراته3 ماه پیش

ویدئو: نظرات راضیه جلیل پور در مورد مرداس، سوپر لیگ کاراته و آینده کاراته بانوان

ورزش های در حال توسعه4 ماه پیش

ویدئو: هنرنمایی دختر باستانی کار نوجوان / ورزش پهلوانی مختص مردان نیست!

فوتبال6 ماه پیش

ویدئو : ایران 1 هنگ کنگ 1 ؛ گل های بازی

فوتبال7 ماه پیش

ویدئو حضور زنان در ورزشگاه آزادی در دیدار پرسپولیس و کاشیما آنتلرز

خوزستان7 ماه پیش

ویدئو دیدار نامی نو اصفهان و پالایش نفت آبادان در لیگ برتر فوتسال

پربازدیدها