با ما همراه باشید

سلامت و لاغری

چالش های فرهنگی ورزش زنان/ چاقی ؛ خطر جدی بیخ گوش زنان

چاقی ، سکته های قلبی و مشکلات جسمانی ناشی از ورزش نکردن ، امروز یکی از چالش های جدی اجتماعی در ایران است اما بخش نگران کننده کار ، این است که زنان در خط مقدم درگیری با این چالش ها قرار دارند.

ورزش زنان سلامت لاغری چالش های فرهنگی ورزش زنان/ چاقی ؛ خطر جدی بیخ گوش زنان

به گزارش رسانه ورزش زنان ایران IWSPORTS ، برای مدت های طولانی ، زنان در ایران دور از فعالیت های ورزشی منظمی بوده اند و این موضوع به تدریج سبب شد فرهنگ ورزش برای همه به شدت آسیب ببیند و حتی ورزش کردن زنان یک پدیده غیر معمول در باور اجتماعی مردم ایران تبدیل شود.

نگاهی به وضعیت ورزش زنان در ایران در دهه های گذشته نشان می دهد پیش از انقلاب فعالیت های ورزشی همگانی به شیوه و الگوی امروزی وجود نداشت و خبری از باشگاه های ورزشی با هدف توسعه ورزش همگانی نبود و آن چه از ورزش زنان می دیدیم ، فعالیت های مبتنی بر ورزش در آموزشگاه ها و باشگاه های حرفه ای بود.

در دهه 40 و 50 مفهوم ورزش زنان در ایران ، مفهومی بر اساس حضور دختران جوان در تیم های ورزشی رشته های مختلف اما معدود در عرصه قهرمانی بود و ورزش همگانی بنا بر آن چه امروز از آن سراغ داریم وجود نداشت چنان که در سایر کشورهای جهان نیز ورزش همگانی به عنوان یک اصل شناخته شده و ضروری در نیامده بود.

در حقیقت آن چه سبب شد جهان به موضوع ورزش همگانی زنان به عنوان یک پدیده ضروری نگاه کند پیشرفت هایی بود که بشر در زمینه علم پزشکی به آن دست یافت به طوری که در خلال این پیشرفت ها ، نقش بسیار مخرب کم تحرکی ، چاقی و ناهنجاری های جسمی و اسکلتی ناشی از دوری از ورزش در زنان در بیماری های زنان و البته تمام مردم دیده شد.

چالش های ورزش زنان در ایران پس از انقلاب

در ایران پس از انقلاب ، موضوع ورزش زنان برای مدت طولانی یک چالش بود. تغییرات سیاسی در ایران و روی کار آمدن حکومتی اسلام گرا سبب شد موضوع ورزش زنان به شرایط خاصی مواجه شود به طوری که در حوزه قهرمانی ، محدودیت های جدیدی نسبت به دوران پیش از انقلاب اسلامی برای ورزش زنان ایجاد شد.

از سوی دیگر ، درگیر بودن ایران با ایجاد ساختار جدید سیاسی و اجتماعی از یک سو و وقوع جنگ تحمیلی دولت بعثی عراق علیه ایران از سوی دیگر سبب شد موضوع ورزش و در مقیاس کوچک تر ، ورزش زنان به یک اولویت رده پایین در سیاست گذاری های کشور تبدیل شود.

به عبارت دیگر مردم در دهه 60 به حدی درگیر موضوع جنگ تحمیلی بودند که کشور آمادگی لازم برای ایجاد ساختار جدید فرهنگی در عرصه ورزش و به ویژه ورزش برای زنان را نداشت و برخی باورهای افراط گرایانه اجتماعی در مورد عدم انطباق ورزش کردن یک زن با اصول اسلامی ، سبب شد ورزش زنان در دوران پس از انقلاب در انزوای مطلق باشد.

با این حال از دهه 70 زمینه برای فعالیت های ورزشی زنان به تدریج مهیا شد. تشکیل شورای همبستگی ورزش بانوان کشورهای اسلامی در سال 1368 توسط فائزه هاشمی رفسنجانی و انحلال آن در سال 1389 بخش مهمی از تاریخ ورزش زنان ایران را تشکیل می دهد و سپس سازمان دهی امور ورزش زنان در داخل بدنه فدراسیون ها ، جوانه های ورزش زنان در ایران را رشد داد.

با این حال ، ورزش کردن زنان هنوز هم با علامت سوال های زیادی روبرو است. با وجود این که ضرورت ورزش کردن زنان به تدریج برای جامعه تبیین شد ، رسانه ها از آن سخن گفتند و پزشکان مردم را از خطرات دوری از ورزش بر حذر داشتند اما ورزش زنان در ایران هنوز هم چالش های خاص خود را دارد.

ورزش همگانی زنان سلامت لاغری iwsports چالش های فرهنگی ورزش زنان/ چاقی ؛ خطر جدی بیخ گوش زنان

پهناور بودن ایران ، وجود اقوام مختلف با فرهنگ های متفاوت از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و دیدگاه های مختلف در مورد زن ، سبب شده جذب عمومی مردم به سمت ورزش در میان زنان چالش های خاص خود را داشته باشد.

در جوامع توسعه یافته شهری و به طور خاص در کلان شهرها و مراکز گسترده تر شهری ، چالش های فرهنگی و اجتماعی برای حضور زنان در باشگاه ها و اماکن ورزشی کمتر است اما در نقاط جغرافیایی کمتر برخوردار از زیر ساخت های ورزشی و از آن مهم تر فرهنگ ورزش زنان ، هنوز هم مقاومت هایی در مورد ورزش کردن زنان وجود دارد و این ، یکی از چالش های مسئولان توسعه دهنده ورزش در آن نقاط جغرافیایی است.

به عبارت دیگر ، حضور زنان در عرصه ورزش هنوز هم از نبود فرهنگ ورزش کردن دختر یا همسر یا خواهر در یک خانواده با دشواری های متعددی روبرو است و در بخش دیگر این موضوع ، مشکل اصلی این است که در بسیاری از مواقع در حالی که هیچ منعی برای حضور یک زن در فضای ورزش وجود ندارد ، خود آن زنان تمایلی به ورزش کردن نشان نمی دهد.

چرا رخی از زنان تمایلی به ورزش کردن ندارند؟

عدم تمایل یک زن به ورزش کردن می تواند دلایل زیادی داشته باشد اما عمده این دلایل یکی به نبود فرهنگ ورزش در میان زنان در جامعه و دیگری به سهل انگاری در مورد آثار مخرب کم تحرکی و چاقی زنان به ویژه در آینده زندگی یک زن در سنین میانسالی و پیری مرتبط است.

برای درک این آثار مخرب کافی است یک روز در میان شلوغی یک خیابان و مرکزی خرید قدم بزنید و زنان میانسالی را ببینید که اغلب آن ها به دلیل این که در گذشته دچار کم تحرکی بوده اند اکنون با چاقی مفرط روبرو هستند و خطرات زیادی آینده سلامت آن ها را تهدید می کند.

در این زمینه یک نکتته قابل توجه است. زنان میانسال امروز همان دختران جوانی هستند که در دهه های قبل در دورانی که تکنولوژی زندگی آسان به شیوه و شمایل کنونی وجود نداشت زندگی کرده اند و به عبارت دیگر در جریان فعالیت های روزمره ، گرچه ورزش نمی کردند اما فعالیت بدنی در حد و اندازه امور روزانه خود داشته اند.

در این شرایط و در زندگی امروز و با توجه به افزایش گسترده ابزار و وسایل زندگی راحت که کم تحرکی را ترویج می دهد ، اگر یک دختر جوان تمایلی به سمت ورزش کردن نداشته باشد آینده نگران کننده ای در انتظار او خواهد بود و تحقیقات نشان می دهد چاقی ، بیماری های قلبی ، خطر ابتدا به انواع سرطان و سکته و نیز ناهنجاری های اسکلتی وی را تهدید می کند. به همه این ها رژیم غذایی نامناسب در زندگی امروز را نیز اضافه کنید.

زهرا عبداللهی مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خرداد سال 96 در گفتگو با ایرنا گفت: تغییر الگوی غذایی و کم تحرکی در جامعه، اضافه وزن و چاقی برای 60 درصد مردم را در پی داشته است.

عبداللهی گفته است به طور متوسط 60 درصد جمعیت 15 تا 64 ساله چاق هستند. همچنین در گروه های سنی مختلف 45 تا 55 سال و 55 تا 65 سال این رقم به 70 تا 75 درصد می رسد، ضمن اینکه شیوع چاقی و اضافه وزن در همه گروه های سنی خانم ها خیلی بیشتر است.

این مهر تاییدی است بر شرایط سخت و ناهنجاری که در آن قرار داریم. زنان باید ورزش کنند و این ، یک سرمایه گذاری برای سلامت آینده تمام کشور است. خطر دوری از ورزش را دست کم نگیریم.

*به قلم حامد اسماعیلی

تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات
ذوب آهن اصفهان و افق قم هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان 16 80x80 گزارش تصویری | دیدار افق قم و ذوب آهن اصفهان در هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر7 ساعت پیش

گزارش تصویری | دیدار افق قم و ذوب آهن اصفهان در هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان

لیگ برتر والیبال بانوان سایپا و اکسون 40 80x80 گزارش تصویری | دیدار سایپا و اکسون در هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر8 ساعت پیش

گزارش تصویری | دیدار سایپا و اکسون در هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان

تیم والیبال بانوان سایپا 80x80 هفته دوم لیگ برتر والیبال | پیروزی قاطع سایپا و ذوب آهن و نخستین برد باریج اسانس
والیبال10 ساعت پیش

هفته دوم لیگ برتر والیبال | پیروزی قاطع سایپا و ذوب آهن و نخستین برد باریج اسانس

شور و انرژی در لیگ تکواندو 3 80x80 فاطمه صفرپور VS زهرا حسینی | سکوهای لیگ تکواندو به روایت تصویر
تکواندو19 ساعت پیش

فاطمه صفرپور VS زهرا حسینی | سکوهای لیگ تکواندو به روایت تصویر

لیگ برتر بسکتبال بانوان دیدار تیم های شکلی تهران و گاز تهران 1 80x80 تیم منتخب هفته سوم لیگ برتر بسکتبال بانوان معرفی شد
بسکتبال20 ساعت پیش

تیم منتخب هفته سوم لیگ برتر بسکتبال بانوان معرفی شد

الناز رکابی سنگ نورد 80x80 دل نوشته الناز رکابی در راه المپیک : سخت است اما می‌مانم و ادامه می‌دهم
سنگ نوردی و صعودهای ورزشی1 روز پیش

دل نوشته الناز رکابی در راه المپیک : سخت است اما می‌مانم و ادامه می‌دهم

تصاویر دیدار تیم های ملی والیبال بانوان ایران و کره جنوبی 4 80x80 اعلام فهرست تیم ملی والیبال بانوان | برنامه شعبانیان و فدراسیون برای ساخت تیم ملی جدید
والیبال2 روز پیش

اعلام فهرست تیم ملی والیبال بانوان | برنامه شعبانیان و فدراسیون برای ساخت تیم ملی جدید

لیگ برتر بسکتبال بانوان دیدار تیم های شکلی تهران و گاز تهران 2 80x80 گزارش تصویری | دیدار شکلی و گاز در هفته سوم لیگ برتر بسکتبال بانوان
بسکتبال2 روز پیش

گزارش تصویری | دیدار شکلی و گاز در هفته سوم لیگ برتر بسکتبال بانوان

دیدار شهربانو دامغانی نژاد و نفیسه رنگرز زاده در لیگ تکواندوی بانوان 6 80x80 گزارش تصویری | رقابت شهربانو دامغانی نژاد و نفیسه رنگرز راده در لیگ تکواندو
تکواندو2 روز پیش

گزارش تصویری | رقابت شهربانو دامغانی نژاد و نفیسه رنگرز راده در لیگ تکواندو

مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندوی بانوان 5 80x80 مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندو به روایت تصویر
تکواندو2 روز پیش

مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندو به روایت تصویر

هاجر دباغی 1 80x80 روز طوفانی شکارچی سپاهان با 4 گل ؛ آیا او آماده ترین مهاجم ایران است؟
فوتبال3 روز پیش

روز طوفانی شکارچی سپاهان با 4 گل ؛ آیا او آماده ترین مهاجم ایران است؟

مبارزه تینا مدانلو و کیمیا همتی در هفته پنجم لیگ تکواندوی بانوان 1 80x80 نمایش بی نقص تینا مدانلو برابر کیمیا همتی ؛ شگفتی ساز و سرسخت (عکس)
تکواندو3 روز پیش

نمایش بی نقص تینا مدانلو برابر کیمیا همتی ؛ شگفتی ساز و سرسخت (عکس)

ایرم یامان 80x80 مرحله نهایی تکواندو گرندپری ۲۰۱۹ | چه کسانی در مسکو مبارزه می‌کنند؟
تکواندو3 روز پیش

مرحله نهایی تکواندو گرندپری ۲۰۱۹ | چه کسانی در مسکو مبارزه می‌کنند؟

مبارزه کوثر اساسه و طیبه پارسا در هفته پنجم لیگ تکواندو 4 80x80 مبارزه طیبه پارسا و کوثر اساسه در هفته پنجم لیگ تکواندو به روایت تصویر
تکواندو3 روز پیش

مبارزه طیبه پارسا و کوثر اساسه در هفته پنجم لیگ تکواندو به روایت تصویر

تمرین تیم ملی تنیس روی میز ندا شهسواری 80x80 دختران پینگ پنگ باز ایران راهی فنلاند شدند
تنیس روی میز3 روز پیش

دختران پینگ پنگ باز ایران راهی فنلاند شدند

الهام فلاح والیبال بانوان بازیکن تیم پیکان تهران 80x80 لیگ برتر والیبال بانوان ۹۸
والیبال3 روز پیش

لیگ برتر والیبال بانوان ۹۸

133613 80x80 هفته هفتم لیگ برتر فوتبال | پیروزی پرگل سپاهان و آذرخش و لغو 2 مسابقه
فوتبال3 روز پیش

هفته هفتم لیگ برتر فوتبال | پیروزی پرگل سپاهان و آذرخش و لغو 2 مسابقه

الهام فرهمند 80x80 نمایش الهام فرهمند در کردستان ؛ نقش آفرینی در پاییز غرب
فوتبال4 روز پیش

نمایش الهام فرهمند در کردستان ؛ نقش آفرینی در پاییز غرب

سمانه خوش قدم طراوت خاکسار حمیده عباسعلی 80x80 آینده کاراته بانوان ایران ؛ سمانه خوش قدم و آغاز دوران نوسازی
کاراته4 روز پیش

آینده کاراته بانوان ایران ؛ سمانه خوش قدم و آغاز دوران نوسازی

دیدار تیم های فوتسال نامی نو اصفهان و ملی حفاری خوزستان در هفته هفدهم لیگ برتر فوتسال بانوان 12 80x80 سوال از باشگاه های فعال ورزش زنان ؛ شما برای دیده شدن چه کرده اید؟
فوتبال4 روز پیش

سوال از باشگاه های فعال ورزش زنان ؛ شما برای دیده شدن چه کرده اید؟

مبارزه زهرا شیدایی و سارا احدی نیا دیدار فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن لیگ تکواندوی بانوان 1 80x80 شیدایی بزرگ ؛ تمرین پیروزی در روز خاکستری (عکس)
تکواندو4 روز پیش

شیدایی بزرگ ؛ تمرین پیروزی در روز خاکستری (عکس)

حمیده عباسعلی ورزش بانوان کاراته 4 80x80 کاراته وان مادرید | حمیده عباسعلی با پیروزی بر آیاکو سایتو برنز گرفت
کاراته4 روز پیش

کاراته وان مادرید | حمیده عباسعلی با پیروزی بر آیاکو سایتو برنز گرفت

مبارزه ناهید کیانی و شاپرک نجفی دیدار فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن لیگ تکواندوی بانوان 4 80x80 پیروزی قاطع ناهید کیانی برابر شاپرک نجفی به روایت تصویر
تکواندو5 روز پیش

پیروزی قاطع ناهید کیانی برابر شاپرک نجفی به روایت تصویر

انتخابی تیم ملی تکواندوی بانوان کوثر اساسه 80x80 ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم

زهرا پور اسماعیل مسابقات تکواندوی آزاد کشور آذر 97 80x80 ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم

پلی آف لیگ برتر بسکتبال بانوان گاز تهران پاز 14 80x80 لیگ برتر بسکتبال بانوان ۹۸
بسکتبال4 هفته پیش

لیگ برتر بسکتبال بانوان ۹۸

هفته سوم لیگ برتر هندبال بانوان دیدار کیش ایر و تاسیسات دریایی 26 80x80 گزارش تصویری | دیدار کیش ایر و تاسیسات دریایی در لیگ برتر هندبال بانوان
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری | دیدار کیش ایر و تاسیسات دریایی در لیگ برتر هندبال بانوان

هفته اول و دوم سوپر لیگ کاراته بانوان 21 80x80 آویشن باقری در اندیشه هانگ ژو ۲۰۲۲ | استندبای تا پس از المپیک
کاراته1 هفته پیش

آویشن باقری در اندیشه هانگ ژو ۲۰۲۲ | استندبای تا پس از المپیک

زهرا کیانی در مسابقات قهرمانی جهان در چین 80x80 نظرات زهرا کیانی پس از کسب برنز جهانی تالو | فاصله ام با نقره جهان 3 هزارم امتیاز بود!
ووشو4 هفته پیش

نظرات زهرا کیانی پس از کسب برنز جهانی تالو | فاصله ام با نقره جهان 3 هزارم امتیاز بود!

تیم هندبال کیش ایر 80x80 هفته سوم لیگ برتر هندبال | شگفتی در جزیره ؛ تاسیسات در کیش به دام افتاد
هندبال4 هفته پیش

هفته سوم لیگ برتر هندبال | شگفتی در جزیره ؛ تاسیسات در کیش به دام افتاد

 داستان الهه شیدایی ؛ از شهید وطنی تا جاکارتا | دختر سربلند شهر خسته
تالار افتخارات4 هفته پیش

داستان الهه شیدایی ؛ از شهید وطنی تا جاکارتا | دختر سربلند “شهر خسته”

تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در مشهد آبان ۹۸ 13 80x80 گزارش تصویری | مرحله دوم تور تنیس روی میز بانوان در مشهد
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری | مرحله دوم تور تنیس روی میز بانوان در مشهد

ووشو قهرمانی کشور در تبریز 2 80x80 اصفهان قهرمان ووشوی بانوان کشور شد | برگزاری مسابقات در ساعت 2 بامداد!
ووشو4 هفته پیش

اصفهان قهرمان ووشوی بانوان کشور شد | برگزاری مسابقات در ساعت 2 بامداد!

سارا شهسواری تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در مشهد آبان ۹۸ 3 80x80 گزارش تصویری | همراه با سارا شهسواری در مرحله دوم تور تنیس روی میز در مشهد
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری | همراه با سارا شهسواری در مرحله دوم تور تنیس روی میز در مشهد

تکواندو نوجوانان دختر کشور در بابلسر آناهیتا توکلی 80x80 تصاویر مسابقات تکواندوی نوجوانان دختر کشور در بابلسر
تکواندو4 هفته پیش

تصاویر مسابقات تکواندوی نوجوانان دختر کشور در بابلسر

ساغر آجیلی گروه بهمن و آویژه صنعت پارسا مشهد 80x80 هفته اول لیگ برتر بسکتبال | پیروزی قاطع گروه بهمن و پیروزی سپهرداد بر گاز در اور تایم
بسکتبال4 هفته پیش

هفته اول لیگ برتر بسکتبال | پیروزی قاطع گروه بهمن و پیروزی سپهرداد بر گاز در اور تایم

مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندوی بانوان 5 80x80 مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندو به روایت تصویر
تکواندو2 روز پیش

مبارزه اکرم خدابنده و نگین عدالت نیا در لیگ تکواندو به روایت تصویر

تکواندو نوجوانان دختر کشور در بابلسر 28 80x80 قهرمانی مازندران در تکواندوی نوجوانان کشور در بابلسر | شاپرک نجفی فنی ترین بازیکن شد
تکواندو4 هفته پیش

قهرمانی مازندران در تکواندوی نوجوانان کشور در بابلسر | شاپرک نجفی فنی ترین بازیکن شد

شاپرک نجفی 80x80 قهرمانی شاپرک نجفی در بابلسر | محصول جدید کارخانه ستاره سازی تکواندو
تکواندو4 هفته پیش

قهرمانی شاپرک نجفی در بابلسر | محصول جدید کارخانه ستاره سازی تکواندو

هفته نهم لیگ برتر فوتسال بانوان سایپا و رهیاب تهران آرزو صدقیانی 80x80 هفته سیزدهم لیگ برتر فوتسال | توقف مس برابر حفاری ؛ سایپا قهرمان نیم فصل شد
فوتسال4 هفته پیش

هفته سیزدهم لیگ برتر فوتسال | توقف مس برابر حفاری ؛ سایپا قهرمان نیم فصل شد

تور تنیس روی میز بانوان بزرگسالان کشور در کرج 6 80x80 گزارش تصویری | فینال و اختتامیه تور تنیس روی میز بانوان کشور در کرج
تصاویر5 روز پیش

گزارش تصویری | فینال و اختتامیه تور تنیس روی میز بانوان کشور در کرج

مهشید اشتری در تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در مشهد آبان ۹۸ 1 80x80 گزارش تصویری | مهشید اشتری در مرحله دوم تور تنیس روی میز در مشهد
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری | مهشید اشتری در مرحله دوم تور تنیس روی میز در مشهد

آویژه صنعت پارسای مشهد و خانه بسکتبال هرمزگان در لیگ برتر بسکتبال بانوان 80x80 هفته دوم لیگ برتر بسکتبال | پیروزی قاطع بهمن و نفت آبادان و برتری باارزش نامی نو در گرگان
بسکتبال3 هفته پیش

هفته دوم لیگ برتر بسکتبال | پیروزی قاطع بهمن و نفت آبادان و برتری باارزش نامی نو در گرگان

شیما صفایی، مهشید اشتری، مهشید صامت و مریم فرعی 80x80 مرحله دوم تور تنیس روی میز بزرگسالان | دوباره شیما ؛ دوباره قهرمانی | مهشید طلسم را نشکست
تنیس روی میز4 هفته پیش

مرحله دوم تور تنیس روی میز بزرگسالان | دوباره شیما ؛ دوباره قهرمانی | مهشید طلسم را نشکست

تیم هیئت بسکتبال فارس در لیگ برتر بسکتبال بانوان 80x80 بسکتبال فارس و اختلافات داخلی | تحریم تیم جدید توسط بازیکنان فصل گذشته صدرا
بسکتبال4 هفته پیش

بسکتبال فارس و اختلافات داخلی | تحریم تیم جدید توسط بازیکنان فصل گذشته صدرا

الهام فرهمند 80x80 نمایش الهام فرهمند در کردستان ؛ نقش آفرینی در پاییز غرب
فوتبال4 روز پیش

نمایش الهام فرهمند در کردستان ؛ نقش آفرینی در پاییز غرب

هفته سوم لیگ برتر هندبال بانوان دیدار کیش ایر و تاسیسات دریایی 7 80x80 هفته چهارم لیگ برتر هندبال | توقف ناامید کننده تاسیسات در خانه و صدرنشینی اشتاد سازه
هندبال3 هفته پیش

هفته چهارم لیگ برتر هندبال | توقف ناامید کننده تاسیسات در خانه و صدرنشینی اشتاد سازه

غزل سلطانی هفته پنجم لیگ تکواندو فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن 80x80 هفته پنجم و ششم لیگ تکواندو | پایان دوران شکست ناپذیری کن به دست فتح صدر البرز
تکواندو6 روز پیش

هفته پنجم و ششم لیگ تکواندو | پایان دوران شکست ناپذیری کن به دست فتح صدر البرز

مبارزه ناهید کیانی و شاپرک نجفی دیدار فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن لیگ تکواندوی بانوان 4 80x80 پیروزی قاطع ناهید کیانی برابر شاپرک نجفی به روایت تصویر
تکواندو5 روز پیش

پیروزی قاطع ناهید کیانی برابر شاپرک نجفی به روایت تصویر

آناهیتا توکلی در مسابقات بابلسر 80x80 درباره آناهیتا توکلی | آمار سرو بلند کافه ستاره ؛ مدال پشت مدال
تالار افتخارات2 هفته پیش

درباره آناهیتا توکلی | آمار سرو بلند “کافه ستاره” ؛ مدال پشت مدال

انتخابی تیم ملی تکواندوی بانوان کوثر اساسه 80x80 ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم

زهرا پور اسماعیل مسابقات تکواندوی آزاد کشور آذر 97 80x80 ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم

ریحانه فولادی تکواندو 80x80 ویدئو | واکنش ریحانه فولادی پس از شکست : اطمینان دارم که قهرمان می شویم
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | واکنش ریحانه فولادی پس از شکست : اطمینان دارم که قهرمان می شویم

ملیکا میرحسینی تکواندو 80x80 ویدئو | نظرات ملیکا میرحسینی پس از اولین مسابقه برای فتح صدر البرز در لیگ تکواندو
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | نظرات ملیکا میرحسینی پس از اولین مسابقه برای فتح صدر البرز در لیگ تکواندو

تور تنیس روی میز بانوان بزرگسالان کشور در کرج 21 80x80 ویدئو | دیدار  فینال تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در کرج
تنیس روی میز5 روز پیش

ویدئو | دیدار فینال تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در کرج

تور ایرانی تنیس روی میز بانوان اصفهان پریناز حاجیلو57 80x80 ویدئو | نظرات پریناز حاجیلو پس از رفع آسیب دیدگی و بازگشت به میادین
تنیس روی میز5 روز پیش

ویدئو | نظرات پریناز حاجیلو پس از رفع آسیب دیدگی و بازگشت به میادین

تور تنیس روی میز بانوان بزرگسالان کشور در کرج 14 80x80 ویدئو | نظرات فاطمه جمالی فر پس از شکست در فینال دور سوم تور بزرگسالان در کرج
تنیس روی میز5 روز پیش

ویدئو | نظرات فاطمه جمالی فر پس از شکست در فینال دور سوم تور بزرگسالان در کرج

دیدار تیم های آرارات و پیام در لیگ دسته اول بسکتبال بانوان 19 80x80 ویدئو | هایلایت دیدار بسکتبال آرارات و پیام و گفتگو با پیونیک آراکلیان
بسکتبال5 روز پیش

ویدئو | هایلایت دیدار بسکتبال آرارات و پیام و گفتگو با پیونیک آراکلیان

ناهید کیانی 80x80 ویدئو | ناهید کیانی : اگر با موفقیتم، لبخندی بر لب کسی بیاورم برایم کافی است
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | ناهید کیانی : اگر با موفقیتم، لبخندی بر لب کسی بیاورم برایم کافی است

هفته اول و دوم لیگ تکواندوی بانوان جام کوثر 21 80x80 ویدئو |  نظرات فاطمه نورملکی مربی تیم فتح صدر البرز پس از پیروزی بر کن در لیگ تکواندو
تکواندو5 روز پیش

ویدئو | نظرات فاطمه نورملکی مربی تیم فتح صدر البرز پس از پیروزی بر کن در لیگ تکواندو

57728683 80x80 ویدئو | نظرات هانیه رستمیان پس از کسب سهمیه المپیک توکیو
ویدئو4 هفته پیش

ویدئو | نظرات هانیه رستمیان پس از کسب سهمیه المپیک توکیو

فاطمه صادقی در المپیک ساحلی قطر 1 80x80 ویدئو | نظرات فاطمه صادقی پس از کسب مدال نقره کاتای بازی‌های جهانی ساحلی
کاراته2 ماه پیش

ویدئو | نظرات فاطمه صادقی پس از کسب مدال نقره کاتای بازی‌های جهانی ساحلی

نیا علی دونده آمریکایی 80x80 ویدئو | قهرمانی نیا علی دونده آمریکایی در دو 100 متر با مانع قهرمانی جهان
بین الملل2 ماه پیش

ویدئو | قهرمانی نیا علی دونده آمریکایی در دو 100 متر با مانع قهرمانی جهان

فاطمه صادقی کاتای بانوان 80x80 ویدئو |  دیدار سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک با فاطمه صادقی در قطر
کاراته2 ماه پیش

ویدئو | دیدار سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک با فاطمه صادقی در قطر

مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی 80x80 ویدئو | نمایش تفاوت فشنگ ایرانی و خارجی توسط مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی
ویدئو2 ماه پیش

ویدئو | نمایش تفاوت فشنگ ایرانی و خارجی توسط مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی

پریسا جهان فکریان 80x80 ویدئو | نظرات پریسا جهان فکریان پس از حضور در وزنه برداری قهرمانی جهان
وزنه برداری2 ماه پیش

ویدئو | نظرات پریسا جهان فکریان پس از حضور در وزنه برداری قهرمانی جهان

جیانی اینفانتینو 1 80x80 ویدئو | نظرات اینفانتینو در مورد ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در مراسم فیفا
بین الملل2 ماه پیش

ویدئو | نظرات اینفانتینو در مورد ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در مراسم فیفا

ابریشم ارجمندخواه 11 80x80 ویدئو | نظرات ابریشم ارجمندخواه پس از رقابت در وزنه برداری قهرمانی جهان
وزنه برداری2 ماه پیش

ویدئو | نظرات ابریشم ارجمندخواه پس از رقابت در وزنه برداری قهرمانی جهان

ساناز عباس پور 80x80 ویدئو | مبارزه ساناز عباس پور در فینال تکواندوی نونهالان جهان
تکواندو3 ماه پیش

ویدئو | مبارزه ساناز عباس پور در فینال تکواندوی نونهالان جهان

خدیجه زینال زاده تیم ملی ووشوی بانوان جوانان 80x80 ویدئو | نظرات خدیجه زینال زاده در مورد ناداوری در ووشوی جوانان آسیا
ووشو4 ماه پیش

ویدئو | نظرات خدیجه زینال زاده در مورد ناداوری در ووشوی جوانان آسیا

ثمین عابد خچسته ورزش بانوان 80x80 ویدئو | داستان بدمینتون باز شدن ثمین عابد خجسته
بدمینتون4 ماه پیش

ویدئو | داستان بدمینتون باز شدن ثمین عابد خجسته

آنونس فیلم بزرگراهپ 80x80 ویدئو | آنونس فیلم بزرگراه روایتگر 90 دقیقه از زندگی یک دختر ورزشکار
ویدئو4 ماه پیش

ویدئو | آنونس فیلم “بزرگراه” روایتگر 90 دقیقه از زندگی یک دختر ورزشکار

تصاویر دیدار تیم های ملی والیبال بانوان ایران و کره جنوبی 4 80x80 ویدئو | هایلایت های دیدار والیبال بانوان ایران و کره جنوبی
ویدئو4 ماه پیش

ویدئو | هایلایت های دیدار والیبال بانوان ایران و کره جنوبی

والیبال بانوان جوانان آسیا ایران ژاپن 14 80x80 ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی
والیبال4 ماه پیش

ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی

تیم ملی والیبال بانوان به اردوی تدارکاتی اسلوونی و کرواسی می رود 80x80 ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا
والیبال4 ماه پیش

ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا

پربازدیدها