با ما همراه باشید

یادداشت

اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

آسو جواهری در مطلبی از چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم، رونمایی کرده است. فوتبال دیگر یک پدیده عامه ورزشی نیست. فوتبال برای منافع سیاسی و اقتصادی دست به هر کاری می زند.

نیمار جونیور اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

آی دبلیو اسپورتس – سایمون کریچلی کتاب خود را با پرسشی آغاز می‌کند که اتفاقا نام کتاب هم است. او می‌پرسد: «وقتی به فوتبال فکر می‌کنیم به چه فکر می‌کنیم؟» و در ادامه پاسخ می‌دهد: فوتبال درباره خیلی چیزها است،

به نقل از وب سایت میدان ، چیزهای پیچیده، متناقض و متعارض بسیار، حافظه، تاریخ، طبقه اجتماعی، جنسیت با تمامی تنوع پر مساله‌اش، هویت خانوادگی، هویت قبیله‌ای، هویت ملی، ماهیت گروه‌ها، هم‌ گروه‌ بازیکنان و هم گروه طرفداران و روابط خشونت‌آمیز ولی گاه آرام و تحسین برانگیز بین گروه‌ ما و گروه‌های دیگر.

به بیان دیگر فوتبال هم می‌تواند نماد جنبش‌های اعتراضی و هم نماد کنش‌های فاشیستی، هم نماد سلطه بدن‎های مردانه و هم صدای اعتراض زنان و مقاومت باشد. فوتبال نشان داده هم‌زمان که حامل پیام دست‌ خدای مارادونا یا سرودخوانی اعتراضی جوانان هوادار تیم الرجای مراکش به نظام استبدادی حاکم بر این کشور است،

هم‌چنین می‌تواند فرصتی را برای بازنمایی حمایت بازیکنان تیم ترکیه از تجاوز رژیم اردوغان به خاک سوریه فراهم کند. فوتبال می‌تواند هم‌زمان که تفریح ارزان جوانان در کشورهای توسعه‌نیافته است، ستاره‌هایش دستمزدهای چند صد میلیون دلاری بگیرند.

تظاهرات علیه فیفا اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

جام جهانی ۲۰۱۴ و المپیک ۲۰۱۶ ریو دیگر رویداد ورزشی بود که بهشت تاجران سکس و جهنم زنان و کودکانی بود که به دلیل فقر فزاینده ناشی از سیاست‌های نئولیبرالیستی برای بقا، فروشندگان ارزان و خوبی برای خریداران سکس بودند.

نه به توریسم سکس اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

نگرانی فعالان حقوق کودکان از تجارت سکس در زمان برگزاری بازی‌های جام‌جهانی برزیل، به جایی رسید که پیش از آغاز آن کمپینی با نام « نه به توریسم سکس، خرید سکس یک ورزش نیست» به راه افتاد و با شعارهایی مثل «جوانمردانه بازی کن، سکس نخر» تا به آگاه سازی در این زمینه بپردازند.

این تناقضات در واقع نه تنها بیانگر چرایی اهمیت فوتبال و محوریت یافتن آن در مرکز معادلات جهانی است، بلکه گویای استعمار میدان ورزش و فوتبال توسط نظم جدید جهانی و گفتمان نئولیبرالی است. روندی که اگرچه تمامی ابعاد فوتبال را به تصرف درآورده و به ظاهر موفق بوده، اما همچنان با مقاومت‌هایی روبه‌روست، مقاومتی که سرچشمه آن به ماهیت بازی فوتبال بازمی‌گردد.

جام جهانی فوتبال در برزیل اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

پیش از آغاز جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل بزرگترین تظاهرات قرن در این کشور علیه سیاست‌های سازمان‌های دولت که همه خدمات عمومی و اجتماعی را قربانی برگزاری جام‌جهانی کرده بودند راه افتاد و معترضان خواهان توقف برنامه‌های فیفا بودند.

فوتبال پایگاه ایدئولوژیک نئولیبرالیسم

بی‌شک به‌خاطر پتانسیل‌ فوتبال در ساخت ظرفیت‌های ناهمگون است که نئولیبرالیسم در راستای تثبیت سلطه و گسترش خود به سراغ آن می‌رود و بیش از هر رشته ورزشی دیگری روی فوتبال سرمایه‌گذاری می‌کند. چرا که می‌داند فوتبال اگرچه ماهیتا ورزشی جمعی و به تعریف کریچلی فرم سیاسی مناسب با آن سوسیالیسم است، اما نئولیبرالیسم می‌تواند با تغییر فرم روابط درونی و بیرونی میدان فوتبال آن را به محملی امن برای پیشروی خود بدل کند.

نئولیبرالیسم به‌عنوان گفتمانی جهانی و ناهمگون‌ساز که هدف آن تغییر در منطق عقلانیت سیاسی است، از امکان‌های فوتبال برای تاثیرگذاری بر اجتماع، ایجاد ایدئولوژی متناسب با هدف و از همه مهمتر بستر بی‌نظیرش برای انباشت سرمایه آگاه است. پس به سراغ فوتبال می‌رود تا گفتمان خود را قدری آسان، با کمترین تنش و درگیری هژمونیک سازد.

بدون تردید این امر جز با کمک امپراطوری رسانه‌های جمعی میسر نمی‌شد. امپراتوری‌های رسانه‌ای چون «نیوز کورپوریشن» که توسط رابرت مرداک در سال ۱۹۷۹ همزمان با آغاز سلطه جهانی نئولیبرالیسم تاسیس شد و اکنون با ده‌ها شبکه تلویزیونی چون فاکس نیوز، اسکای و …. یکی از بازیگران اصلی جهانی‌سازی فوتبال بوده‌اند.

اکنون که فوتبال از فرم «بازی» به فرم «ورزش مدرن و نمایشی» درآمده و حرفه‌ای شده، با کمک رسانه‌ها به‌عنوان کالا، از دریچه تلویزیون‌ها توسط تماشاگران و هواداران به مصرف می‌رسد. اما در این فرآیند مبادله‌ای کارویژه مهم دیگری بر عهده دارد، بازتولید نئولیبرالیسم. یعنی القای ایدئولوژی نئولیبرالی از طریق حمل مفاهیمِ حولِ منطقِ این گفتمان در سراسر جهان با کمک رسانه‌، برگزاری رویدادهای مهم فوتبالی چون جام‌جهانی و در نهایت کمک به ادغام ساختار سیاسی کشورهای برگزار کننده این رویدادها در نظم جدید جهانی.

نیمار جونیور اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

تقریبا سه‌سال پیش بود که گرانترین انتقال تاریخ فوتبال با جابه‌جایی نیمار ستاره برزیلی بارسلونا به پاری‌سن ژرمن فرانسه انجام شد. انتقالی که بیشتر از آن‌که ورزشی باشد، سیاسی و اقتصادی بود، چرا که انگیزه اصلی پشت این انتقال و دیگر نقل و انتقالات امروزه دنیای فوتبال، گردش مالی ناشی از آن و ابقای اقتدار سیاسی اقتصادی حامی فوتبال است.

در قرن بیست و یکم و هم‌زمان با گسترش سلطه نئولیبرالیسم، فرمی از ورزش و فوتبال در سطح جهان گسترش یافته که ویژگی‌های اصلی آن گردش مالی عظیم، کالایی‌شده، رقابت‌محوری، علمی‌گرایی و نخبه‌گرایی است.

تبعات چنین ورزشی را هم می‌توان در رشد فزاینده استثمار، انواع فساد مالی، تقلب، دیاسپورای ورزشی (جوامع دور از وطن)، دوپینگ و تجارت سکس مشاهده کرد. به همین دلیل است که ژان ماری بروم جامعه‌شناس نئومارکسیست فرانسوی با بدبینی تام، فوتبال را «افیون جدید توده‌ها» می‌نامد.

تجاری‌سازی فوتبال در سایه هژمونیک شدن گفتمان نئولیبرالی، منجر به تغییرات عمده‌ای در فوتبال و ماهیت آن شده است. در یک سو خود بازی را تغییر و آن را تا سر حد نمایشی جذاب برای اوقات فراغت تنزل داده و با سوژه‌زدایی از بازیکنان، آن‌ها را به ابژه‌هایی بدل کرده که در منطق کالایی حل شده‌اند.

همچنین بازیکنان را به کالایی لوکس بدل کرده که قیمت‌شان را دلالان تعیین می‌کنند که اختیار تام و تمام آن‌ها را دارند. از دیگر سو از فوتبال برای خود پایگاهی ایدئولوژیک ساخته که از طریق آن به بازتولید خود می‌پردازد.

سوژه‌زدایی، کالایی شدن بازی و بازیکن

اگر روزی فوتبال برای بیان تعصب، اتحاد، هماهنگی و مقاومت بازی می‌شد، امروز دیگر آن‌چه که به فوتبال سامان می‌دهد، انگیزه‌های تجاری و گردش مالی است. ورزشکار توان جسمی خود را در اختیار کسانی می‌گذارد که آن را از طریق رسانه‌ها به مخاطبان می‌فروشند.

بازیکنان اساسا افراد بی‌قدرتی هستند که تصور می‌کنند اختیار و قدرت دارند، میل و اختیار و اراده آن‌ها را دلالان، برندهای تجاری و حامیان مالی باشگاه و تیم تعیین می‌کنند. به همین دلیل است که تونی کالینز مورخ برجسته تاریخ فوتبال معتقد است: «فوتبال به همان‌ اندازه محصول مستقیم توسعه سرمایه‌داری است که کارخانه.»

حضور برندهای معروف تجاری روی لباس بازیکنان، تبلیغات کنار زمین، هم‌زمان با برگزاری بازی در قاب تلویزیون و … فقط بخشی از فروش فوتبال به مخاطبان است. بخش دیگر این فرآیند مالی پُر سود در مافیای نقل و انتقالات بازیکنان در مدارس فوتبال و باشگاه‌ها است. تا جایی‌که در آمریکای جنوبی و آفریقا مدارسی به شکل دوران برده‌داری به کار تربیت بازیکن مشغول هستند تا برای انجام بازی‌ زیبا به اروپا صادر شوند.

در این میان از علمی شدن کار دلالی نباید غافل شد. دلالان تحت عنوان «ایجنت رسمی» با مجوز از کنفدراسیون‌ها و نهادهای رسمی چون فیفا مشغول جابه‌جایی «قانونی» بازیکنان‌اند و در واقع یکی از عاملان اصلی پشت پرده گرداننده جریان فوتبال در دنیا دلالان هستند.

تماشای فوتبال که روزگاری سرگرمی ارزان‌قیمت طبقات پایین جامعه بود، در طی فرآیند سلب مالکیت تبدیل به کالایی شده که با اعیانی‌سازی (Gentrified) ورزشگاه‌ها و گران شدن قیمت بلیط‌ها منجر به حذف تماشاچیان سنتی و از دسترس همگان خارج شده است.

جام جهانی در برزیل اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

جروم والکه از گردش مالی و سود ۳.۵ میلیارد دلاری در جریان برگزاری بازی‌ها در برزیل سخن گفته بود و معتقد بود این سودی است که به کل فوتبال جهان می‌ رسد. اما آیا چنین است؟ بر این اساس حدود ۴۰۰۰ کارگر در جریان این ساخت و سازها مرده‌اند.

تجاری‌سازی حتی مفهوم لذت را نیز دستخوش تغییر ساخته است. تاریخچه زیبایی و هیجان فوتبال با مهارت‌های فردی، شانس و تصادف ساخته شده. اما امروزه رسانه‌ها مشغول ساختن درک جدیدی از لذت هستند که بر پایه منطق نتیجه‌گرای بورژوایی بنا است که توجه را از فرآیند بازی به نتیجه نهایی یعنی بُردن و کسب پیروزی با توسل به مفاهیم عمده نئولیبرالی یعنی علمی بودن، موفقیت فردی، قهرمانی و نخبه‌گرایی معطوف ساخته است.

جدیدترین نوآوری، در تغییر فرم بازی هم‌پای گردش مالی را در ورود تکنولوژی VAR به امر قضاوت باید دید. ورود VAR با اسم رمز کاستن از خطاهای انسانی و انجام بازی عادلانه و منصفانه؛ در حالی‌که پیشاپیش فوتبال تجاری عاری از هرگونه عدالتی است؛ دست به خلق بازاری نو برای تکنولوژی زده و هم‌زمان معیار حقیقت‌گویی و سوژه حقیقت‌گو را به بیرون از زمین بازی فرستاده است.

بازتولید نئولیبرالیسم در میدان فوتبال

میدان ورزش که با مناسبات تجاری شکل گرفته، طبعاً تولیدکننده کنش‌های متناسب با این سازوکار مالی است. تأکید بر موفقیت فردی، قهرمانی، برتری و لزوم وجود ساختار سلسله‌مراتبی، ایجاد توهم برای ساخت مسیر موفقیت از طریق ورزش (به‌ویژه برای افراد درون طبقات پایین و تحت سلطه) از عمده مفاهیمی است که با ضلع دیگر آن یعنی نخبه‌گرایی و با کمک رسانه در میدان ورزش تولید و تکمیل می‌شوند و به کنش افراد شکل می‌دهند.

سلبریتی‌هایی که کمترین نسبتی با هواداران ندارند به عنوان الگو و اسطوره حامل چنین مفاهیمی با کمک رسانه و بازنمایی موفقیت‌های فردی‌ آن‌ها و نشاندنش به جای موفقیت‌های جمعی به افکار اجتماعی شکل می‌دهند. به‌ویژه تاکید بر جدایی ورزش از سیاست که توسط سلبریتی‌ها و رسانه‌ها مداوم تکرار می‌شود و در ضمیر ناخودآگاه هواداران و مخاطبان می‌نشیند که ورزش خنثی و نمایشی شکل مطلوب ورزش و ورزشکار غیرسیاسی الگوی ایده‌آل است.

این درحالی‌ست ‌که میدان ورزش پیشاپیش مورد هجوم منطق عقلانیت نئولیبرالیسم قرار گرفته است و کارویژه چنین تاکیدی بر سیاست‌زدایی از ورزش و فوتبال تثبیت سلطه گفتمان نئولیبرالی و سوژه‌زدایی از عاملیت ورزشکار است.

تی شرت تبلیغاتی برای جام جهانی اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

سازمان‌دهندگان جام‌جهانی با حمایت مالی کمپانی معروف تولید لوازم ورزشی « آدیداس» تیشرت‌های تبلیغی برای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل طراحی کرده بودند که بر روی آن تصویر زنی بیکینی‌پوش با جمله« بفرمایید! سکس فراوان در برزیل» نقش داشت و و وعده سفر به سرزمین فوتبال با پذیرایی سکس ارزان را می‌داد. همچنین در طرح تی شرت دیگری جمله‌ «من عاشق برزیل هستم» و به جای عشق شکل قلبی طراحی شده که باسن زنانه‌ای در آن نشان داده شده بود، به فروش می‌رسید.

For the game, For the world

پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل دبیرکل فیفا، جروم والکه از گردش مالی سه و نیم میلیارد دلاری در جریان برگزاری بازی‌ها در برزیل سخن گفته بود که این گردش مالی برای کل فوتبال جهان سود دارد. شعار For the game, For the world دقیقا بر مبنای همین عقیده شکل گرفته است.

این‌جا یک پرسش اساسی به میان می‌آید، پرسش از ماهیت و کیستی «کل»، به عبارت دیگر کل یعنی چه کسانی؟ آیا این کل یادآور همان استدلال حامیان نظام سرمایه‌داری نیست که بازار را مکانی برای رقابت برابر و آزاد می‌دانند؟

بخش عظیمی از این گردش مالی ناشی از کار کودکان، استثمار کارگران (به ویژه در جریان آماده‌سازی رویدادهایی چون جام‌جهانی) و تجارت سکس زنان در جام‌های جهانی ۲۰۱۰ آفریقا، ۲۰۱۴ برزیل، ۲۰۱۸ روسیه و ۲۰۲۲ قطر است.

تجارت کثیفی که فوتبال را می‌گرداند تا جایی پیش رفته که کمپانی معروف تولید لوازم ورزشی «آدیداس» که حامی مالی رسمی فیفا است، تیشرت‌های تبلیغاتی برای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل طراحی و به فروش رسانده بود که بر روی آن تصویر زنی بیکینی‌پوش با جمله «بفرمایید! سکس فراوان در برزیل» نقش بسته بود.

شاید تمثیل فوتبال غرق در فساد امروز را در این جمله مارکس در دست‌نوشته‌های اقتصادی و فلسفی ۱۸۴۴ بتوان دید: «پول وفاداری را به بی‌وفایی، عشق را به نفرت، نفرت را به عشق، فضیلت را به شرارت، شرارت را به فضیلت، خدمت‌کار را به ارباب، ارباب را به خدمت‌کار حماقت را به هوش و هوش را به حماقت تبدیل می‌کند» و این نتایج ظهور فوتبال تجاری‌شده دنیای امروز است.

دستاورد عظیم چنین فوتبالی برای همه مردم جهان، نه سود، که کمک به افزایش شکاف طبقاتی موجود، سلب مالکیت از هواداران فوتبال، کالایی‌سازی آن و سوژه‌زدایی از ورزش و ورزشکار بوده است. چرخه استثمار و بهره‌کشی، تجارت سکس با جاذبه فوتبال، خرید و فروش اخلاق در میادین فوتبالِ آغشته به انواع فسادهای مالی، دوپینگ و… به کار گرفته می‌شود تا فوتبال بتواند برای عده‌ای خاص «سودآور و تجاری» باشد.

نویسنده : آسو جواهری

iwsports instagram telegram اقتصاد سیاسی فوتبال در روزگار نئولیبرالیسم | چهره واقعی فوتبال که آن را نمی‌بینیم

تبلیغات
1 top 80x80 نشریه قهرمانان   چهارشنبه ۷ اسفند
روزنامه2 روز پیش

نشریه قهرمانان – چهارشنبه ۷ اسفند

فوتسال زنان حفاری خوزستان و سایپا آرزو صدقیانی زاده و فرشته خسروی 80x80 گزارش تصویری دیدار سایپا و حفاری خوزستان در نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار سایپا و حفاری خوزستان در نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال

کیمیا یزدیان طهران لیگ برتر بسکتبال بانوان گروه بهمن 80x80 گروه بهمن یک گام به قهرمانی لیگ برتر بسکتبال نزدیک شد
بسکتبال1 هفته پیش

گروه بهمن یک گام به قهرمانی لیگ برتر بسکتبال نزدیک شد

رهیاب تهران حفاری خوزستان لیگ برتر فوتسال بانوان سارا افرازی فامه پاپی سحر پاپی 80x80 دور رفت نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال | پیروزی حفاری بر سایپا و توقف خراسان برابر مس
فوتسال1 هفته پیش

دور رفت نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال | پیروزی حفاری بر سایپا و توقف خراسان برابر مس

تمرین تیم ملی کاراته با حضور حمیده عباسعلی و رزیتا علیپور 80x80 گزارش تصویری تمرین تیم ملی کاراته زنان در آکادمی ملی المپیک
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری تمرین تیم ملی کاراته زنان در آکادمی ملی المپیک

لیگ برتر والیبال زنان سایپا و ذوب آهن سودابه باقرپور 80x80 گزارش تصویری دیدار سایپا و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال زنان
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار سایپا و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال زنان

سایپا و پیکان لیگ برتر والیبال بانوان 52 80x80 سایپا برنده جدال انتقامی برابر ذوب آهن ؛ قفل و زنجیر شده به صدر جدول
والیبال1 هفته پیش

سایپا برنده جدال انتقامی برابر ذوب آهن ؛ قفل و زنجیر شده به صدر جدول

حضور زنان در ورزشگاه آزادی در دیدار ایران و کامبوج 18 80x80 فیفا خواستار ورود زنان ایران به ورزشگاه در مسابقات لیگ شد
دولت و ورزش زنان1 هفته پیش

فیفا خواستار ورود زنان ایران به ورزشگاه در مسابقات لیگ شد

تمرین تیم ملی تکواندو مهرو کمرانی 80x80 مهرو کمرانی: تمرینات تیم ملی تکواندو تعطیل نمی‌شود
تکواندو2 هفته پیش

مهرو کمرانی: تمرینات تیم ملی تکواندو تعطیل نمی‌شود

لیگ دسته اول والیبال بانوان ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر 14 80x80 گزارش تصویری دیدار ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر در لیگ دسته اول والیبال بانوان
تصاویر2 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر در لیگ دسته اول والیبال بانوان

شیما آل سعدی تیم ملی کاراته بانوان 80x80 شگفتی کامل نشد | شیما آل سعدی مدال نقره کاراته وان دوبی را به دست آورد
کاراته2 هفته پیش

شگفتی کامل نشد | شیما آل سعدی مدال نقره کاراته وان دوبی را به دست آورد

لیگ برتر هندبال بانوان تاسیسات دریایی و ذوب آهن اصفهان 4 80x80 گزارش تصویری دیدار تاسیسات دریایی و ذوب آهن در لیگ برتر هندبال زنان
تصاویر2 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار تاسیسات دریایی و ذوب آهن در لیگ برتر هندبال زنان

کلاس مربیگری بین المللی هندبال زنان در تهران 80x80 کلاس مربیگری درجه D جهانی هندبال در تهران آغاز به کار کرد
هندبال2 هفته پیش

کلاس مربیگری درجه D جهانی هندبال در تهران آغاز به کار کرد

همه زنان انتخابات فدراسیون فوتبال میترا نوری پریا شهریاری لیلا صوفی زاده 80x80 همه زنان انتخابات فدراسیون فوتبال | میترا نوری، صوفی زاده، شهریاری و علیپور
فوتبال2 هفته پیش

همه زنان انتخابات فدراسیون فوتبال | میترا نوری، صوفی زاده، شهریاری و علیپور

رزیتا علیپور در تمرین تیم ملی کاراته زنان 80x80 رزیتا علیپور مدال برنز کاراته وان دوبی را بر گردن آویخت
کاراته2 هفته پیش

رزیتا علیپور مدال برنز کاراته وان دوبی را بر گردن آویخت

تمرین تیم ملی تکواندو با حضو.ر زهرا پوراسماعیل 80x80 نتایج مثبت و منفی تعویق تکواندوی قهرمانی آسیا | سازمان لیگ، مصدوم‌ها و آماده ها
تکواندو2 هفته پیش

نتایج مثبت و منفی تعویق تکواندوی قهرمانی آسیا | سازمان لیگ، مصدوم‌ها و آماده ها

 ۹ مدال برای تیراندازها در دانمارک | دختران تیرانداز راهی هانوفر شدند
تیراندازی2 هفته پیش

۹ مدال برای تیراندازها در دانمارک | دختران تیرانداز راهی هانوفر شدند

سارا بهمنیار و کسب مدال در لیگ جهانی کاراته 80x80 سارا بهمنیار صاحب مدال برنز کاراته وان دوبی شد
کاراته2 هفته پیش

سارا بهمنیار صاحب مدال برنز کاراته وان دوبی شد

مهسا افسانه در سوپر لیگ کاراته بانوان 7 80x80 کاراته وان دوبی | مهسا افسانه با رتبه چهارم به کار خود پایان داد
کاراته2 هفته پیش

کاراته وان دوبی | مهسا افسانه با رتبه چهارم به کار خود پایان داد

نیکو فتاحیان لیگ برتر بسکتبال بانوان بانوان شهر گرگان 80x80 بانوان شهر گرگان به فینال لیگ برتر بسکتبال زنان راه پیدا کرد
بسکتبال2 هفته پیش

بانوان شهر گرگان به فینال لیگ برتر بسکتبال زنان راه پیدا کرد

لیگ برتر هندبال بانوان تاسیسات دریایی ذوب آهن نفیسه تاجمیر 80x80 پایان لیگ برتر هندبال با پیروزی تاسیسات دریایی و سپاهان اصفهان
هندبال2 هفته پیش

پایان لیگ برتر هندبال با پیروزی تاسیسات دریایی و سپاهان اصفهان

دیدار زاگرس شیراز و شهرداری سیرجان در لیگ فوتبال بانوان 3 80x80 هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال | شهرداری سیرجان کردستان را فتح کرد؛ خداحافظی وچان با قهرمانی
فوتبال2 هفته پیش

هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال | شهرداری سیرجان کردستان را فتح کرد؛ خداحافظی وچان با قهرمانی

فاطمه کرم زاده تیراندازی بانوان 80x80 نجمه خدمتی و فاطمه کرم زاده؛ مدالیست های ایران در مسابقات آزاد دانمارک
تیراندازی2 هفته پیش

نجمه خدمتی و فاطمه کرم زاده؛ مدالیست های ایران در مسابقات آزاد دانمارک

مهسا افسانه در سوپر لیگ کاراته بانوان 4 80x80 بازگشت رویایی مهسا افسانه؛ کاتاروی ایران در رده بندی کاراته وان دوبی
کاراته2 هفته پیش

بازگشت رویایی مهسا افسانه؛ کاتاروی ایران در رده بندی کاراته وان دوبی

هفته اول و دوم لیگ تکواندو بانوان Iran Womens Taekwondo K League 6 80x80 لیگ تکواندو | پیروزی‌های متوالی دانشگاه آزاد در روز غیبت مدعیان قهرمانی
تکواندو2 هفته پیش

لیگ تکواندو | پیروزی‌های متوالی دانشگاه آزاد در روز غیبت مدعیان قهرمانی

ذوب آهن اصفهان و سایپا لیگ برتر والیبال بانوان 61 80x80 گزارش تصویری | دیدار ذوب آهن و سایپا در لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری | دیدار ذوب آهن و سایپا در لیگ برتر والیبال بانوان

لیگ برتر کبدی بانوان در مشهد 8 80x80 گزارش تصویری | دور سوم لیگ برتر کبدی بانوان در مشهد
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری | دور سوم لیگ برتر کبدی بانوان در مشهد

لیگ برتر والیبال بانوان اکسون و پیکان 6 80x80 گزارش تصویری | دیدار تیم‌های اکسون و پیکان در لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری | دیدار تیم‌های اکسون و پیکان در لیگ برتر والیبال بانوان

لیگ برتر والیبال بانوان سایپا و باریج اسانس پوران زارع 80x80 گزارش تصویری دیدار تیم‌های سایپا و باریج اسانس کاشان در لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار تیم‌های سایپا و باریج اسانس کاشان در لیگ برتر والیبال بانوان

جشن قهرمانی اشتادسازه مشهد در لیگ برتر هندبال بانوان و دیدار برابر کیش ایر 38 80x80 گزارش تصویری | جشن قهرمانی تیم اشتاد سازه مشهد در لیگ برتر هندبال
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری | جشن قهرمانی تیم اشتاد سازه مشهد در لیگ برتر هندبال

1 top 80x80 نشریه قهرمانان   چهارشنبه ۷ اسفند
روزنامه2 روز پیش

نشریه قهرمانان – چهارشنبه ۷ اسفند

تور تنیس بانوان کیش مشکات الزهرا صفی 1 80x80 گزارش تصویری تور تنیس زیر 18 سال دختران در کیش و قهرمانی مشکات الزهرا صفی
تصاویر4 هفته پیش

گزارش تصویری تور تنیس زیر 18 سال دختران در کیش و قهرمانی مشکات الزهرا صفی

دیدار پیکان و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال بانوان 6 80x80 گزارش تصویری | دیدار پیکان و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری | دیدار پیکان و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال بانوان

لیگ برتر والیبال بانوان اکسون و سایپا معصومه اسماعیلی بازیکن سایپا 80x80 گزارش تصویری دیدار تیم‌های اکسون و سایپا در لیگ برتر والیبال بانوان
تصاویر2 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار تیم‌های اکسون و سایپا در لیگ برتر والیبال بانوان

لیگ دسته اول والیبال بانوان ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر 14 80x80 گزارش تصویری دیدار ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر در لیگ دسته اول والیبال بانوان
تصاویر2 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار ذوب ممتاز اصفهان و آریانا ماهشهر در لیگ دسته اول والیبال بانوان

تیم هندبال اشتاد سازه مشهد 80x80 اشتاد سازه مشهد قهرمان لیگ برتر هندبال بانوان شد
هندبال3 هفته پیش

اشتاد سازه مشهد قهرمان لیگ برتر هندبال بانوان شد

فاطمه صفرپور 1 80x80 تیم ملی تکواندو با ۴ غایب به ترکیه می‌رود | صفرپور: ترکیب تیم ملی پس از ترکیه مشخص می‌شود
تکواندو4 هفته پیش

تیم ملی تکواندو با ۴ غایب به ترکیه می‌رود | صفرپور: ترکیب تیم ملی پس از ترکیه مشخص می‌شود

تمرین تیم ملی کاراته با حضور حمیده عباسعلی و رزیتا علیپور 80x80 گزارش تصویری تمرین تیم ملی کاراته زنان در آکادمی ملی المپیک
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری تمرین تیم ملی کاراته زنان در آکادمی ملی المپیک

لیگ برتر والیبال زنان سایپا و ذوب آهن سودابه باقرپور 80x80 گزارش تصویری دیدار سایپا و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال زنان
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار سایپا و ذوب آهن در لیگ برتر والیبال زنان

لیگ برتر هندبال بانوان تاسیسات دریایی و ذوب آهن اصفهان 4 80x80 گزارش تصویری دیدار تاسیسات دریایی و ذوب آهن در لیگ برتر هندبال زنان
تصاویر2 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار تاسیسات دریایی و ذوب آهن در لیگ برتر هندبال زنان

مبارزه ناهید کیانی و شاپرک نجفی دیدار فتح صدر البرز و لوازم خانگی کن لیگ تکواندوی بانوان 4 80x80 تکواندوی آزاد ترکیه | غزل سلطانی و ناهید کیانی طلا گرفتند؛ ۵ برنز به دختران ایران رسید
تکواندو3 هفته پیش

تکواندوی آزاد ترکیه | غزل سلطانی و ناهید کیانی طلا گرفتند؛ ۵ برنز به دختران ایران رسید

تمرین تیم ملی تیراندازی با کمان ریکرو بانوان نیلوفر علیپور 80x80 گزارش تصویری تمرین تیم ملی تیراندازی با کمان در جزیره کیش
تصاویر3 هفته پیش

گزارش تصویری تمرین تیم ملی تیراندازی با کمان در جزیره کیش

61554125 80x80 ایران قهرمان تورنمنت کافا شد ؛ رقیه صومعه بهترین گلزن؛ مارال ترکمان بهترین بازیکن
فوتسال4 هفته پیش

ایران قهرمان تورنمنت کافا شد ؛ رقیه صومعه بهترین گلزن؛ مارال ترکمان بهترین بازیکن

لیگ برتر والیبال بانوان اکسون و سایپا 24 80x80 مورد عجیب اکسون با وجود ۲ پاسور؛ دریافت کننده قدرتی در پست غیرتخصصی؟
والیبال2 هفته پیش

مورد عجیب اکسون با وجود ۲ پاسور؛ دریافت کننده قدرتی در پست غیرتخصصی؟

فوتسال زنان حفاری خوزستان و سایپا آرزو صدقیانی زاده و فرشته خسروی 80x80 گزارش تصویری دیدار سایپا و حفاری خوزستان در نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال
تصاویر1 هفته پیش

گزارش تصویری دیدار سایپا و حفاری خوزستان در نیمه نهایی لیگ برتر فوتسال

تیم والیبال بانوان ذوب آهن 80x80 هفته دوازدهم لیگ برتر والیبال | کامبک رویایی ذوب آهن و پایان طلسم شکست ناپذیری سایپا
والیبال4 هفته پیش

هفته دوازدهم لیگ برتر والیبال | کامبک رویایی ذوب آهن و پایان طلسم شکست ناپذیری سایپا

حلقه اتحاد تمرین تیم ملی تکواندو 80x80 تیم ملی تکواندو بانوان و چشمه‌های معجزه گر
یادداشت4 هفته پیش

تیم ملی تکواندو بانوان و چشمه‌های معجزه گر

136011 80x80 تمام تمرکز باشگاه روی تیم فوتبال مردان است| عاطفه رضایی : سهرابی؟ همه مهره‌های ما تاثیرگذار هستند
فوتسال4 هفته پیش

تمام تمرکز باشگاه روی تیم فوتبال مردان است| عاطفه رضایی : سهرابی؟ همه مهره‌های ما تاثیرگذار هستند

19 80x80 مریم هاشمی : بدترین داوری عمر مربیگری ام را دیدم | ۲ پوئن ما را نادیده گرفتند
والیبال4 هفته پیش

مریم هاشمی : بدترین داوری عمر مربیگری ام را دیدم | ۲ پوئن ما را نادیده گرفتند

دیدار افق قم و سایپا در لیگ برتر والیبال بانوان مهسا صابری و سودابه باقرپور 80x80 آغاز دور برگشت لیگ برتر والیبال | پیروزی قاطع سایپا و فرار ذوب آهن از مهلکه پیکان
والیبال3 هفته پیش

آغاز دور برگشت لیگ برتر والیبال | پیروزی قاطع سایپا و فرار ذوب آهن از مهلکه پیکان

لیگ برتر والیبال بانوان اکسون و سایپا مریم هاشمی 80x80 ویدئو | نظرات فاطمه حسنی و مریم هاشمی پس از پیروزی سایپا برابر اکسون
ویدئو2 هفته پیش

ویدئو | نظرات فاطمه حسنی و مریم هاشمی پس از پیروزی سایپا برابر اکسون

3361753 80x80 ویدئو | نظرات حمیده عباسعلی پس از کسب مدال طلای لیگ جهانی کاراته
ویدئو1 ماه پیش

ویدئو | نظرات حمیده عباسعلی پس از کسب مدال طلای لیگ جهانی کاراته

آویشن باقری 4 80x80 ویدئو : در هفته سوم سوپر لیگ کاراته بانوان چه گذشت؟
ویدئو2 ماه پیش

ویدئو : در هفته سوم سوپر لیگ کاراته بانوان چه گذشت؟

دیدار سایپا هیئت خراسان رضوی هفته سوم لیگ برتر فوتسال بانوان رویا کلاتی و فاطمه شریف 80x80 ویدئو | خلاصه دیدار هیئت خراسان رضوی و مس رفسنجان در لیگ برتر فوتسال بانوان
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | خلاصه دیدار هیئت خراسان رضوی و مس رفسنجان در لیگ برتر فوتسال بانوان

دیدار شهرداری بم و پالایش گاز ایلام هفته دوم لیگ برتر فوتبال بانوان مرضیه جعفری 80x80 مرضیه جعفری : مربیگری در تیم ملی؟ دوست ندارم کسی چیزی را به من تحمیل کند
ویدئو3 ماه پیش

مرضیه جعفری : مربیگری در تیم ملی؟ دوست ندارم کسی چیزی را به من تحمیل کند

ذوب آهن اصفهان و افق قم هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان 1 80x80 ویدئو | گفتگو با شکوفه صفری بازیکن تیم والیبال ذوب آهن پس از پیروزی برابر افق قم
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | گفتگو با شکوفه صفری بازیکن تیم والیبال ذوب آهن پس از پیروزی برابر افق قم

ذوب آهن اصفهان و افق قم هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان 14 80x80 ویدئو | نظرات سعیده خلیلی سرمربی تیم والیبال افق قم پس از شکست برابر ذوب آهن
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات سعیده خلیلی سرمربی تیم والیبال افق قم پس از شکست برابر ذوب آهن

هفته یازدهم لیگ برتر والیبال زنان والیبال بانوان ذوب آهن اصفهان آبنوس تهران iran women volleyball sports week 11 iwsports فریبا صادقی 80x80 ویدئو | نظرات فریبا صادقی سرمربی تیم والیبال ذوب آهن پس از پیروزی برابر افق قم
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات فریبا صادقی سرمربی تیم والیبال ذوب آهن پس از پیروزی برابر افق قم

ذوب آهن اصفهان و افق قم هفته دوم لیگ برتر والیبال بانوان 9 80x80 ویدئو | خلاصه بازی تیم‌های افق قم و ذوب آهن اصفهان در لیگ برتر والیبال بانوان
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | خلاصه بازی تیم‌های افق قم و ذوب آهن اصفهان در لیگ برتر والیبال بانوان

انتخابی تیم ملی تکواندوی بانوان کوثر اساسه 80x80 ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | توضیحات کوثر اساسه درباره بازی کن و فتح صدر البرز و دعوت به گرند اسلم

زهرا پور اسماعیل مسابقات تکواندوی آزاد کشور آذر 97 80x80 ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | زهرا پوراسماعیل : صد در صد فیکس وزن هشتم تیم ملی می شوم

ریحانه فولادی تکواندو 80x80 ویدئو | واکنش ریحانه فولادی پس از شکست : اطمینان دارم که قهرمان می شویم
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | واکنش ریحانه فولادی پس از شکست : اطمینان دارم که قهرمان می شویم

ملیکا میرحسینی تکواندو 80x80 ویدئو | نظرات ملیکا میرحسینی پس از اولین مسابقه برای فتح صدر البرز در لیگ تکواندو
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات ملیکا میرحسینی پس از اولین مسابقه برای فتح صدر البرز در لیگ تکواندو

تور تنیس روی میز بانوان بزرگسالان کشور در کرج 21 80x80 ویدئو | دیدار  فینال تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در کرج
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | دیدار فینال تور تنیس روی میز بزرگسالان کشور در کرج

تور ایرانی تنیس روی میز بانوان اصفهان پریناز حاجیلو57 80x80 ویدئو | نظرات پریناز حاجیلو پس از رفع آسیب دیدگی و بازگشت به میادین
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات پریناز حاجیلو پس از رفع آسیب دیدگی و بازگشت به میادین

تور تنیس روی میز بانوان بزرگسالان کشور در کرج 14 80x80 ویدئو | نظرات فاطمه جمالی فر پس از شکست در فینال دور سوم تور بزرگسالان در کرج
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات فاطمه جمالی فر پس از شکست در فینال دور سوم تور بزرگسالان در کرج

دیدار تیم های آرارات و پیام در لیگ دسته اول بسکتبال بانوان 19 80x80 ویدئو | هایلایت دیدار بسکتبال آرارات و پیام و گفتگو با پیونیک آراکلیان
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | هایلایت دیدار بسکتبال آرارات و پیام و گفتگو با پیونیک آراکلیان

ناهید کیانی 80x80 ویدئو | ناهید کیانی : اگر با موفقیتم، لبخندی بر لب کسی بیاورم برایم کافی است
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | ناهید کیانی : اگر با موفقیتم، لبخندی بر لب کسی بیاورم برایم کافی است

هفته اول و دوم لیگ تکواندوی بانوان جام کوثر 21 80x80 ویدئو |  نظرات فاطمه نورملکی مربی تیم فتح صدر البرز پس از پیروزی بر کن در لیگ تکواندو
ویدئو3 ماه پیش

ویدئو | نظرات فاطمه نورملکی مربی تیم فتح صدر البرز پس از پیروزی بر کن در لیگ تکواندو

57728683 80x80 ویدئو | نظرات هانیه رستمیان پس از کسب سهمیه المپیک توکیو
ویدئو4 ماه پیش

ویدئو | نظرات هانیه رستمیان پس از کسب سهمیه المپیک توکیو

فاطمه صادقی در المپیک ساحلی قطر 1 80x80 ویدئو | نظرات فاطمه صادقی پس از کسب مدال نقره کاتای بازی‌های جهانی ساحلی
ویدئو5 ماه پیش

ویدئو | نظرات فاطمه صادقی پس از کسب مدال نقره کاتای بازی‌های جهانی ساحلی

نیا علی دونده آمریکایی 80x80 ویدئو | قهرمانی نیا علی دونده آمریکایی در دو 100 متر با مانع قهرمانی جهان
ویدئو5 ماه پیش

ویدئو | قهرمانی نیا علی دونده آمریکایی در دو 100 متر با مانع قهرمانی جهان

فاطمه صادقی کاتای بانوان 80x80 ویدئو |  دیدار سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک با فاطمه صادقی در قطر
ویدئو5 ماه پیش

ویدئو | دیدار سرپرست دبیر کلی کمیته ملی المپیک با فاطمه صادقی در قطر

مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی 80x80 ویدئو | نمایش تفاوت فشنگ ایرانی و خارجی توسط مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی
ویدئو5 ماه پیش

ویدئو | نمایش تفاوت فشنگ ایرانی و خارجی توسط مریم هاشمی مربی تیم ملی تیراندازی

پریسا جهان فکریان 80x80 ویدئو | نظرات پریسا جهان فکریان پس از حضور در وزنه برداری قهرمانی جهان
ویدئو5 ماه پیش

ویدئو | نظرات پریسا جهان فکریان پس از حضور در وزنه برداری قهرمانی جهان

پربازدیدها