14

چرا زنان در مدیریت ورزش ایران چهره های موفقی نبوده اند؟

  • کد خبر : 5248
  • 12 خرداد 1397 - 17:57
چرا زنان در مدیریت ورزش ایران چهره های موفقی نبوده اند؟

«مهین فرهادی زاد» رییس کمیسیون ورزش و زنان کمیته ملی المپیک، گفت: ورزشکاران زن با اینکه در عرصه های قهرمانی افتخار آفرینی می کنند، اما در مدیریت ورزشی قدرتمند ظاهر نمی شوند. بخشی از این ضعف به زنان و بخش دیگری به مدیران مرد مربوط می شود.

به گزارش IWSports به نقل از ایرنا ؛ مهین فرهادی زاد در زمره فعالان با سابقه حوزه ورزش زنان کشور است که علاوه بر ریاست یک دوره شورای همبستگی بازی های کشورهای اسلامی، سابقه مدیرکلی تربیت بدنی دختران وزارت آموزش و پرورش را هم در پرونده خود دارد. از وی به عنوان نخستین دبیر فدراسیون زن ورزش ایران نیز یاد می شود.

وی در خصوص «چرایی قدرتمند نبودن زنان در جایگاه مدیریت ورزش ایران»، اظهار داشت: حضور پر رنگ زنان در عرصه های رقابت و مدیریت ورزش انگیزه بخش است، گاهی ورزشکاران زن در عرصه های قهرمانی افتخار آفرینی می کنند، ولی در مدیریت ورزشی قدرتمند ظاهر نمی شوند.

این فعال با سابقه ورزش کشور، «وقت نگذاشتن» و «پیگیر نبودن» را عوامل ناکامی در عرصه مدیریت دانست و گفت: وقتی به زنان در جایگاه مدیریتی ورزشی مسئولیت می دهند، آنان هم باید آن را قبول و با جدیت برای آن وقت بگذارند.

وی افزود: البته قبل از هر چیزی باید عرصه و صحنه تجربه، برای مدیریت زنان فراهم شود، باید محلی برای بروز و نمایش توانمندی های «زن ورزشکار مدیر» وجود داشته باشد. مدیرانی در راس باید در کنار مسئولیت، اختیار هم به زنان بدهند تا آن ها در تصمیم سازی ها سهمیم شوند.

در واگذاری پست به زنان اطمینان کنند

وی تصریح کرد که مدیران مجموعه در عین حال باید به زنان در واگذاری آن پست «اطمینان» کنند که البته این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.«بارها دیده شده رئیس مجموعه ای بدون هیچ قید و شرط به فردی از جنس خود مسئولیت تام می دهد و حتی اگر در جایی هم نتوانست موفق عمل کند، در مقایسه با زنان کمتر مواخذه می شود.»

فرهادی زاد پیشنهاد کرد که برای حضور قدرتمند زنان در جایگاه مدیریتی باید به زنان در بخش مالی امتیازهایی لحاظ شود تا در حیطه مسئولیتی بتوانند مسیر را با موفقیت دنبال کنند.

از مداخله کردن در حوزه مدیریت زنان پرهیز شود

رئیس کمیسیون زنان کمیته ملی المپیک گفت: در فرآیند مدیریت، هم باید به زنان کمک و هم از مداخله کردن در کارشان پرهیز کرد، اختیار و مسئولیت باید یکجا به مدیران زن داده شود، مسئولیت داشتن و اختیار نداشتن موضوعی پر ابهام است.

نایب رئیس پیشین فدراسیون های قایقرانی و تیراندازی با تاکید بر این که در مدیریت ورزش از زنان و مردان توانمند استفاده نمی شود و باید به آن پرداخت، افزود: برای توسعه ورزش کشور باید به جوانان هم «اعتماد» کرد، زیرا آنها با تصمیم گیری های شجاعانه راه موفقیت را کوتاهتر می کنند.

کمیسیون ورزش و زنان دخالتی در امور فدراسیون ها ندارد

فرهادی زاد با اشاره به نقش و اهمیت کمیسیون ورزش و زنان کمیته ملی المپیک، گفت: این کمیسیون با ترکیب 9 نفر از فعالان زن دستگاه های مختلف و با نگاه مشورتی به تصمیم گیری و تصمیم سازی های حوزه ورزش زنان کمک می کند.

وی نقش این کمیسیون، در دوره مدیریت جدید کمیته ملی المپیک را فرابخشی دانست و یادآور شد: در واقع با مشورت گرفتن از سایر کمیسیون ها در این نهاد ورزشی تلاش می کنیم تا نقش قویتری در تصمیم گیرهای توسعه ای ورزش زنان اعمال کنیم.

عضو پیشین هیات اجرایی کمیته ملی المپیک رویکرد اصلی این کمیسیون را فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و اظهار داشت: اشاعه فرهنگ و آموزه های اخلاق اسلامی در بین ورزشکارانی که به عنوان زن ایرانی مسلمان در میدان های جهانی افتخار آفرینی می کنند، بدون تردید نه تنها افکار عمومی جهان را متاثر، بلکه مسیر را برای کسب پست های مختلف مدیریتی هموار می سازد.

وی درباره برنامه های این کمیسیون برای حضور موفق زنان در بازی های آسیایی اظهار داشت: چند برنامه مهم در دستور کار قرار گرفته است که در نخستین جلسه این کمیسیون مطرح و تصمیم گیری می شود، البته کمیسیون دخالتی در امور فدراسیون ها ندارد و نقش مشورتی آن در راستای بهتر شدن مسیر توسعه ورزش کشور است.

فدراسیون ها آئین نامه کسب کرسی زنان در مجامع جهانی را تشریح کنند

رئیس کمیسیون ورزش و زنان درباره افزایش کرسی زنان در مجامع بین المللی ورزشی گفت: یکی از راه های کسب کرسی های بین المللی قید و بندهایی در خصوص حضور زنان در آئین نامه های فدراسیون های ورزشی است تا آنها از اهمیت احراز این پست ها آگاه شوند.

فرهادی زاد افزود: اگر زنان ما به دنبال عضویت در مجامع بین المللی هستند، باید بدانند که داشتن مدیریت قوی در عرصه داخلی از شرایط مهم عضویت است.

لینک کوتاه : https://iwsports.ir/?p=5248

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.