با ما همراه باشید

فوتبال

درباره مگان راپینو ؛ ستاره بی اعتنا به سرود ملی آمریکا

او را با نام «مگان راپینو» می‌شناسند؛ کاپیتان تیم ملی زنان امریکا. این زن تقریبا تمام افتخارات ممکن در فوتبال زنان را کسب کرده است و حالا برای رسیدن به دومین قهرمانی جهان می‌جنگد. آن‌چه شاید در موردش می‌دانیم، این است که به سرود ملی امریکا احترام نمی‌گذارد

megan rapinoe مگان راپینو تیم ملی فوتبال زنان آمریکا درباره مگان راپینو ؛ ستاره بی اعتنا به سرود ملی آمریکا

آی دبلیو اسپورتس –  «برایان همه چیز من بود؛ قهرمان من، برادر من و اولین مرد من. اما برایان را از من گرفتند. وقتی دومین بار رفت و بعد برگشت، دیگر خودش نبود؛ برایان نبود. قهرمان من نبود. هیچ‌کس نبود. وقتی نگاهش کردم، دنیای من فرو ریخت. برایان را از ما گرفته بودند و یک نژادپرست، یک نازی تحویل دادند.»

وقتی این جملات را می‌خوانید، اگر می‌خواهید وزن کلمات را روی تک تک سلول‌های بدن خود حس کنید، زنی را پیش چشم‌های‌تان بنشانید ۳۳ ساله، با گونه‌هایی فرو رفته و موهایی که گاهی به رنگ صورتی، گاه نقره‌ای و گاهی آبی لاجوردی در می‌آورد. اما کوتاه است و همیشه به پشت می‌خواباند. انگشت‌های‌تان را اگر آرام روی صورتش بکشید، جای چند زخم را حس می‎کنید. چشم‌هایی خاکستری رنگ و لب‌هایی باریک دارد.

تصور کنید وقتی این جملات را لای زبان و دندان می‌چرخاند، وقتی کلمات را از لای لب‌هایش پرت می‌کرد، چه‌قدر صورتش چروکیده شده بود، دست‌هایش مشت، چشم‌هایش تنگ و لب‌هایی که شاید زیر دندان می‌گزید.

او را با نام «مگان راپینو» می‌شناسند؛ کاپیتان تیم ملی زنان امریکا. این زن تقریبا تمام افتخارات ممکن در فوتبال زنان را کسب کرده است و حالا برای رسیدن به دومین قهرمانی جهان می‌جنگد. آن‌چه شاید در موردش می‌دانیم، این است که به سرود ملی امریکا احترام نمی‌گذارد و آن را در زمان بازی، هم‌خوانی نمی‌کند. اگر هنگام خواندن سرود روی نیمکت باشد، به رسم سیاه‌پوست‌های لیگ بسکتبال امریکا، زانو می‌زند تا نشان دهد به چنین سرودی وابسته نیست.

چندی قبل در واکنش به دعوت احتمالی «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا، در حساب توییتر خود نوشت: «به آن کاخ سفید لعنتی نمی‌آیم.»

اما آن‌چه شاید ندانیم، داستان زندگی متفاوت او است؛ دختری به نام مگان که در کالیفرنیا متولد شد: «ما پنج بچه بودیم اما من و خواهر دوقلویم از همان ابتدا، رابطه‌ای عجیب با برایان داشتیم. برایان شش سال از ما بزرگ‌تر بود. گاهی ادای “جیم کری” را در می‌آورد و گاهی برای ما به سبک سرخ‌پوست‌ها و مکزیکی‌ها می‌رقصید. با شاخه درخت بلوط برای ما چوب ماهی‌گیری درست کرد و یاد داد چه طور ماهی‌گیری کنیم. من چهار ساله بودم و او ۱۰ساله. اما قهرمان زندگی من شد. ما را با خودش به زمین جلوی خانه پدری می‌برد. به من یاد داد چه طور توپ را با پا حرکت بدهم و با بیرون پا، داخل پا، پای چپ و پای راست به توپ ضربه بزنم. اما می‌گفت فقط کاری که من می‌گویم را نکن، آزاد باش. رها باش. هرکاری فکر می‌کنی درست است را با توپ انجام بده. همیشه وقتی تمرین تمام می‌شد، به ما می‌گفت این زندگی تو است، کار خودت را بکن.»

megan rapinoe مگان راپینو 1000x563 درباره مگان راپینو ؛ ستاره بی اعتنا به سرود ملی آمریکا

شاید عاشقانه‌های پدر و دختر، در مغز بشر قابل تصویر باشد اما چنین رابطه‌ای میان دختری چهار ساله و برادری که فقط ۱۰ سال سن داشت، کمی غریب است. مگان که شش ساله شد، دنیایش با یک تصویر تغییر کرد: «برایان داشت ماری‌جوانا می‌کشید. نمی‌دانستم باید چه کار کنم. ترسیده بودم. می‌خواستم کمکش کنم اما نمی‌شد. حرفی نزدم. سه سال بعد مادرم ما را در خانه جمع کرد و گفت که پلیس آمده و برایان را با خودش برده است. می‌دانید چرا؟ چون یک پسر بچه با خودش ماری‌جوانا به مدرسه برده بود. سال‌ها است که می‌پرسم آن مخدر لعنتی را چه کسی به برادر من فروخت؟ این حق من است که سوال کنم.»

باید صبر کرد، نفس عمیق کشید و بعد با خانواده راپینو در کالیفرنیا همراه شد. خبرنگار «ESPN» ششم‌تیرماه امسال با «برایان راپینو» دیدار کرده است؛ برادری که یک قهرمان بود: «مگان عاشق من بود. وقتی مرا بردند، تلاش کرد نجاتم دهد. به من گفت همیشه کنارت می‌مانم.»

مگان وقتی به ۱۰ سالگی رسید، تلاش کرد با نزاعی ساختگی، توسط پلیس امریکا دستگیر شود و به کانون بازپروری کودکان برود. بازداشت هم شد اما برادرش را ندید. مگان می‌گوید: «خانواده ما از هم پاشید.»

او روزهایی را به یاد می‌آورد که برایان به خانه برگشته بود و پدر و مادری که تلاش می‎کردند برایان آسیب دیده را درمان و حتی مهار کنند. مگان از آن زمان به تلخی یاد می‌کند: «او عاشق خودروهای گران قیمت بود. ما اما توان خرید چنین ماشین‌هایی را نداشتیم. پدرم مربی‌گری می‌کرد و مادرم معلم بود. شبی پلیس به خانه ما آمد. گفتند برایان را دستگیر کردند؛ به چه جرمی؟ مصرف هرویین و دزدی یک خودرو. با خودروی دزدی دیوانه‌وار رانده بود.»

برایان را به حبس محکوم می‌کنند اما این بار به دلیل رسیدن به ۱۸ سالگی، باید به زندان کالیفرنیا می‌رفت. برایان در گفت‌وگو با ESPN، به روزهای حبس بازگشته است: «شما یک پسر ۱۸ ساله هستید و میان جنایت‎کارهایی می‌افتید که بعضی از آن‌ها قاتل هستند، برخی قاچاق‎چی و بعضی هم به کودکان تجاوز کرده‌اند. دزدها بهترین‌ها بودند. چه کار می‌کنید؟»

مگان اما به این سادگی با تصویر برادری که برایش قهرمان بود، کنار نمی‌آید. هنوز هم زجر می‌کشد: «بعد از سه سال برگشت. هنوز هم آن تصویر اول برایم کابوس است.

کف دستش صلیب شکسته را خال‎کوبی کرده بود، همین‌طور روی بندهای انگشت‌های دست و روی عضلات پشت پا. برایان نژاد پرست شده بود؛ یکی از اعضای باند نازی‌های زندان.»

مادرش نشسته بود روی زمین و گریسته بود. فریاد کشیده و ضجه زده بود. گفته بود که این آن آمال و آرزوهایی نیست که برای پسرش داشت. برایان آلوده به تمام مخدرها، با نشانه‌هایی از تندروی‌های فاشیستی به خانه‌ای بازگشته بود که روزی در آن به دخترهایش می‌گفت: «ما همه با هم برابریم.»

مگان دیوانه می‌شود از این خاطره‌نگاری‌ها: «این حق من است که بپرسم چه بلایی بر سر برادر من در آن زندان لعنتی آمد. این حق من است که بپرسم برادر من در زندان فرد خطرناک‌تری شد یا بیرون از زندان؟»

برایان اما حالا یا پشیمان است یا توجیه می‌کند: «خیلی زود فهمیدم که آن‌جا زنده نمی‌مانم. باید زیر سایه یکی از گروه‌های زندانیان قرار می‌گرفتم؛ مهم نبود کدام یک. فقط پشتیبان می‌خواستم که دیگران مرا نکشند و البته مخدر که درد نکشم. مثل آن‌ها شدم. خال‌کوبی کردم و حرف‌های آن‌ها را تکرار. همین.»

سال ۲۰۰۶ مگان برای اولین بار به اردوی تیم ملی امریکا دعوت می‌شود. همان سال برایان را به زندان فوق امنیتی « Pelican» در شمال کالیفرنیا بردند: «یک سلول انفرادی کوچک بود. بدون رادیو، بدون تلویزیون، بدون اجازه حرف زدن، بدون روزنامه یا کتاب. چند ساعت که آن‌جا باشی، دیوانه می‌شوی. سلول کنار من یک سیاه‌پوست حبس می‌کشید؛ “سانیاکا شکور”.»

megan rapinoe مگان راپینو us wmens football team 1000x563 درباره مگان راپینو ؛ ستاره بی اعتنا به سرود ملی آمریکا

VANCOUVER, BC – JULY 05: Megan Rapinoe #15 of the United States celebrates the 5-2 victory against Japan in the FIFA Women’s World Cup Canada 2015 Final at BC Place Stadium on July 5, 2015 in Vancouver, Canada. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

در زندان کالیفرنیا به او لقب «هیولا» داده بودند؛ سیاه‌پوستی ورزیده، با سری تراشیده، صورتی ترکیده و تتویی روی گردن. کتابی نوشته است به نام «هیولا» (Monster) که زندگی‌نامه یک سیاه‌پوست درد کشیده است لابه‌لای یک جمعیت نژادپرست. کاغذ‌هایی که می‌نوشت را بدون صدا، بی‌هیچ حرفی، از لای میله‌های زندان رد می‌کرد و به سلول کناری می‌داد به دست برایان: «خوب می‌نوشت. او بود که در سکوت کامل به من فهماند فاشیست و نژادپرستی چیست. به من فهماند مخدر چیست؛ چیزی که در جامعه و زندان نفهمیده بودم.»

دو سال بعد، همان روزهایی که برایان لابه‌لای دست‌نوشته‌های یک هیولا داشت تغییر شخصیت می‌داد، مگان یک انقلاب درونی را فهمید. او به خانواده‌اش اعلام کرد: «من هم‎جنس‎گرا هستم.»

کات. برگردیم به کالیفرنیا و به خانه پدری. مردی جلوی خبرنگار و دوربین « krcrtv» نشسته و بازی دخترش با بازوبند کاپیتانی تیم ملی امریکا مقابل فرانسه را تماشا می‌کند.

«جیم راپینو» سرد است: «خب این شاید آخرین بخت مگان برای قهرمانی با تیم ملی کشورش باشد. حس می‌کنم دارد از بازی‌اش لذت می‌برد.»

پایان ۹۰ دقیقه و بعد از دو گلی که دخترش به فرانسه می‌زند و تیمش را به نیمه‌نهایی جام جهانی می‌رساند، با همان سردی می‌گوید: «من تلاش کردم زندگی خوبی برای خانواده‌ام بسازم. گاهی همه ما اشتباه می‌کنیم. نمی‌دانم کجا را اشتباه کردم. او دیدگاه‌ها و راه خودش را دارد. خب اعتراف می‌کنم کمی از هم جدا هستیم. ولی او دختر من است. همیشه هم دختر زیبای من خواهد بود.»

او یک پدر است؛ پدری که سرد شده. تلفن همراهش را جلوی خبرنگار می‌گیرد و نشان می‌دهد: «ببینید! پیام‌های نفرت‌انگیز در مورد دخترم. به خاطر دیدگاه‌هایش در مورد سیاست، جامعه و هم‌جنس‌گرا بودن. اما خب با آن‌ها کنار آمده‌ام. هر چیزی که مربوط به مگان باشد، خوب است.»

سال ۲۰۰۹ مگان به صورت رسمی اعلام کرد که با «سارا والش»، بازیکن تیم ملی استرالیا وارد رابطه شده است. این رابطه اما سه سال بعد به پایان رسید. حالا می‌گویند او با «سارا کاهن»، نوازنده امریکایی در ارتباط است. اما خودش نه تایید می‌کند و نه تکذیب: «آیا باید در مورد زندگی خصوصی‌ام همیشه پاسخ‎گو باشم؟»

برایان حالا در مرکز آموزش و بازپروری شهر «سن دیه‌گو» زندگی می‌کند. او در حال نوشتن کتابی با محوریت زندگی‌اش از «خلیج» تا نویسندگی است: «برای من نوشتن ساده است. من سال‌ها در مدرسه با مقوله ریاضیات مشکل داشتم. جبر و هندسه را نمی‌‌فهمم. اما همیشه خوب می‌نوشتم. این روزها، این‌جا از زندانی‌هایی که به زندگی برگشتند، مراقبت می‌کنند. من هم یکی از آن‌ها.»

برایان می‌خواهد دوباره قهرمان باشد؛ شاید قهرمان خودش.

مگان اما می‌جنگد؛ به سبک و سیاق آزادی طلبی خودش. برای رسیدن به همان آزادی‌هایی که از دیدگاه او، بخشی از آن‌ها در حد شعار باقی مانده‌اند. برای نجات دادن قهرمان‌هایی که نباید نابود می‌شدند. مگان می‌جنگد: «مادرم از توییتی که زدم، ناراحت شد. اما من به کاخ سفید لعنتی نمی‌روم.»

دونالد ترامپ در جوابش نوشته بود: «اول قهرمان شو و کار را تمام کن، بعد حرف بزن.» او حالا در یک قدمی تمام کردن کار است.

*پیام یونسی پور

تبلیغات

والیبال بانوان کاپ آسیا ایران 3 استرالیا صفر مائده برهانی امتیاز آورترین بازیکن میدان 80x80 ایران و کره جنوبی | آغاز نبرد دختران بلند قامت ایران در والیبال آسیا |  چشم امید به مائده
والیبال11 ساعت پیش

ایران و کره جنوبی | آغاز نبرد دختران بلند قامت ایران در والیبال آسیا | چشم امید به مائده

والیبال بانوان جوانان آسیا ایران ژاپن 14 80x80 ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی
والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی

تیم ملی والیبال بانوان به اردوی تدارکاتی اسلوونی و کرواسی می رود 80x80 ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا
والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا

معصومه رضازاده 80x80 معصومه رضازاده: نیمکت و تیم اصلی ما تفاوتی با هم ندارند | آینده رهیاب گستر روشن است
فوتسال16 ساعت پیش

معصومه رضازاده: نیمکت و تیم اصلی ما تفاوتی با هم ندارند | آینده رهیاب گستر روشن است

فاطمه شریف در قرعه کشی لیگ برتر فوتسال بانوان 80x80 شریف: 25 درصد قراردادها پرداخت شد | بسیاری از تیم ها خرج سفرشان را هم ندارند
فوتسال16 ساعت پیش

شریف: 25 درصد قراردادها پرداخت شد | بسیاری از تیم ها خرج سفرشان را هم ندارند

93039 168 80x80 مینا بارانی : نامی نو یک امتیاز اهواز را مدیون فرزانه توسلی است
فوتسال16 ساعت پیش

مینا بارانی : نامی نو یک امتیاز اهواز را مدیون فرزانه توسلی است

میترا چین سری سرمربی تیم فوتسال نامی نو اصفهان 80x80 میترا چین سری : حفاری از تساوی راضی تر از ما بود | قهرمانیم و انتظارات از ما زیاد است
فوتسال17 ساعت پیش

میترا چین سری : حفاری از تساوی راضی تر از ما بود | قهرمانیم و انتظارات از ما زیاد است

فوتسال بانوان سپید رود مس رفسنجان 14 عاطفه رضایی 80x80 عاطفه رضایی: فکر کردن به قهرمانی؟ می‌خواهیم بازی به بازی پیش برویم
فوتسال18 ساعت پیش

عاطفه رضایی: فکر کردن به قهرمانی؟ می‌خواهیم بازی به بازی پیش برویم

هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان سایپا 3 مس رفسنجان 2 نیلوفر اردلان و لیلا چکانی 80x80 نیلوفر اردلان: سایپا هنوز آماده نیست | ما و داوران حلقه‌های یک زنجیر هستیم
فوتسال19 ساعت پیش

نیلوفر اردلان: سایپا هنوز آماده نیست | ما و داوران حلقه‌های یک زنجیر هستیم

هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان سایپا 3 مس رفسنجان 2 15 80x80 گزارش تصویری لیگ برتر فوتسال بانوان | سایپا 3 مس رفسنجان 2
تصاویر19 ساعت پیش

گزارش تصویری لیگ برتر فوتسال بانوان | سایپا 3 مس رفسنجان 2

فرشته کریمی تیم فوتسال بانوان سایپا 1 80x80 هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان | پیروزی بزرگ سایپا و فرار حفاری از شکست برابر نامی نو
فوتسال2 روز پیش

هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان | پیروزی بزرگ سایپا و فرار حفاری از شکست برابر نامی نو

لیگ برتر فوتسال بانوان ؛ هیئت فوتبال خراسان رضوی و پالایش نفت آبادان 4 80x80 چشم انتظاری‌ها به پایان رسید | پیش بازی هفته نخست لیگ برتر فوتسال بانوان
فوتسال2 روز پیش

چشم انتظاری‌ها به پایان رسید | پیش بازی هفته نخست لیگ برتر فوتسال بانوان

گلاره ناظمی 80x80 انصراف رشتی‌ها به داور بین المللی استراحت داد | اعلام داوران هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان
فوتسال2 روز پیش

انصراف رشتی‌ها به داور بین المللی استراحت داد | اعلام داوران هفته اول لیگ برتر فوتسال بانوان

فوتسال4 80x80 رفتار غیرحرفه‌ای و انصراف دیرهنگام شهرداری رشت | با اعلام نصیری؛ دربی شمال لغو شد
فوتسال2 روز پیش

رفتار غیرحرفه‌ای و انصراف دیرهنگام شهرداری رشت | با اعلام نصیری؛ دربی شمال لغو شد

41325595 1090646381094673 67237622824566784 n 80x80 مهسا کدخدا : به کره آمده ایم تا شگفتی ساز شویم | باور پیروزی ما را پیش می برد
والیبال2 روز پیش

مهسا کدخدا : به کره آمده ایم تا شگفتی ساز شویم | باور پیروزی ما را پیش می برد

پلی آف لیگ برتر فوتسال بانوان دختران کویر مس کرمان نامی نو اصفهان 15 80x80 لیگ برتر فوتسال بانوان 98
فوتسال2 روز پیش

لیگ برتر فوتسال بانوان 98

139506202001003338618634 80x80 مایدا چیچیچ: انتظارات از تیم ملی والیبال بانوان بالا رفته است | ان شالله ایران مدال می‌گیرد
والیبال3 روز پیش

مایدا چیچیچ: انتظارات از تیم ملی والیبال بانوان بالا رفته است | ان شالله ایران مدال می‌گیرد

گلنوش خسروی در دیدار تیم های ملی فوتبال دختران زیر 19 سال ایران و اردن 18 80x80 به من می‌گویند نیمار فوتبال زنان ایران! | صحبت های جالب گلنوش خسروی پس از لژیونر شدن
فوتبال4 روز پیش

به من می‌گویند نیمار فوتبال زنان ایران! | صحبت های جالب گلنوش خسروی پس از لژیونر شدن

پلی آف لیگ برتر فوتسال بانوان دختران کویر مس کرمان نامی نو اصفهان 10 80x80 اعلام برنامه سه هفته از رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان کشور
فوتسال4 روز پیش

اعلام برنامه سه هفته از رقابتهای لیگ برتر فوتسال بانوان کشور

فاطمه شریف در قرعه کشی لیگ برتر فوتسال بانوان 80x80 لیگ سال گذشته کیفیت بالایی داشت| شریف: رسانه ها نقش مهمی ایفا می کنند
فوتسال4 روز پیش

لیگ سال گذشته کیفیت بالایی داشت| شریف: رسانه ها نقش مهمی ایفا می کنند

سعیده ایرانمنش در دیدار تیم های دختران کویر مس کرمان و مس رفسنجان در لیگ برتر فوتسال بانوان ؛ هفته نهم لیگ 97 6 80x80 ابراز امیدواری سرمربی دختران کویر | ایرانمنش: با هدف قهرمانی راهی لیگ می شویم
فوتسال4 روز پیش

ابراز امیدواری سرمربی دختران کویر | ایرانمنش: با هدف قهرمانی راهی لیگ می شویم

3 80x80 گزارش تصویری|تمرینات آماده سازی تیم ملی بسکتبال 5 نفره زنان
بسکتبال5 روز پیش

گزارش تصویری|تمرینات آماده سازی تیم ملی بسکتبال 5 نفره زنان

زهرا کیانی تالوکار ایران 80x80 به مناسبت روز جهانی ووشو | تلفیق شگفت انگیز دختران مبارز ، دختران هنرمند
ووشو6 روز پیش

به مناسبت روز جهانی ووشو | تلفیق شگفت انگیز دختران مبارز ، دختران هنرمند

قرعه کشی لیگ برتر فوتسال بانوان 98 3 80x80 جدول رده بندی لیگ های ورزشی بانوان کشور 98
ویژه6 روز پیش

جدول رده بندی لیگ های ورزشی بانوان کشور 98

گلنوش خسروی به تیم کوناک اسپور ترکیه پیوست 80x80 گلنوش خسروی به کوناک اسپور ترکیه پیوست | هافبک ۱۸ ساله تیم ملی لژیونر شد
فوتبال6 روز پیش

گلنوش خسروی به کوناک اسپور ترکیه پیوست | هافبک ۱۸ ساله تیم ملی لژیونر شد

مسابقات دو و میدانی بانوان قهرمانی کشور مرداد 98 1 80x80 مسابقات دو و میدانی بانوان کشور به روایت تصویر
تصاویر4 هفته پیش

مسابقات دو و میدانی بانوان کشور به روایت تصویر

مسابقات دو و میدانی بانوان قهرمانی کشور مرداد 98 14 80x80 قهرمانی دختران گلستان در دو و میدانی قهرمانی کشور | 2 رکورد ملی شکست
دو و میدانی4 هفته پیش

قهرمانی دختران گلستان در دو و میدانی قهرمانی کشور | 2 رکورد ملی شکست

مبینا نعمت زاده تکواندوی نونهالان آسیا 80x80 روز نخست تکواندو نونهالان آسیا در اردن | 2 طلا و یک برنز برای دختران ایران
تکواندو4 هفته پیش

روز نخست تکواندو نونهالان آسیا در اردن | 2 طلا و یک برنز برای دختران ایران

گلنوش خسروی به تیم کوناک اسپور ترکیه پیوست 80x80 گلنوش خسروی به کوناک اسپور ترکیه پیوست | هافبک ۱۸ ساله تیم ملی لژیونر شد
فوتبال6 روز پیش

گلنوش خسروی به کوناک اسپور ترکیه پیوست | هافبک ۱۸ ساله تیم ملی لژیونر شد

01423221 80x80 قضاوت داوران زن در فستیوال زیر 12 سال فوتبال پسران بوشهر| تصاویر
فوتبال2 هفته پیش

قضاوت داوران زن در فستیوال زیر 12 سال فوتبال پسران بوشهر| تصاویر

الناز باجلانی وزنه برداری بانوان 80x80 وزنه برداری بانوان کشور | ردای قهرمانی بر تن دختران لرستان و کرمانشاه
وزنه برداری4 هفته پیش

وزنه برداری بانوان کشور | ردای قهرمانی بر تن دختران لرستان و کرمانشاه

ثمین عابد خجسته 1 80x80 انصراف ثمین عابد خجسته از تورنمنت بدمینتون نیجریه به دلیل رویارویی با رژیم صهیونیستی
بدمینتون3 هفته پیش

انصراف ثمین عابد خجسته از تورنمنت بدمینتون نیجریه به دلیل رویارویی با رژیم صهیونیستی

یلدا ولی نژاد قهرمان تکواندوی نوجوانان آسیا شد 80x80 تکواندوی نوجوانان آسیا | 5 طلا و 2 نقره سهم دختران ایران و ناکامی غیر منتظره مومن زاده
تکواندو4 هفته پیش

تکواندوی نوجوانان آسیا | 5 طلا و 2 نقره سهم دختران ایران و ناکامی غیر منتظره مومن زاده

مهسا مردانی پومسه قهرمانی کشور 80x80 تصاویر اهدای مدال مسابقات پومسه بانوان کشور در اصفهان
تکواندو4 هفته پیش

تصاویر اهدای مدال مسابقات پومسه بانوان کشور در اصفهان

زهرا کیانی تالوکار ایران 80x80 به مناسبت روز جهانی ووشو | تلفیق شگفت انگیز دختران مبارز ، دختران هنرمند
ووشو6 روز پیش

به مناسبت روز جهانی ووشو | تلفیق شگفت انگیز دختران مبارز ، دختران هنرمند

پونه جعفر صالحی تکواندو قهرمانی نونهالان آسیا 80x80 قهرمانی دختران ایران در تکواندو نونهالان آسیا با 5 طلا و 2 برنز
تکواندو3 هفته پیش

قهرمانی دختران ایران در تکواندو نونهالان آسیا با 5 طلا و 2 برنز

دیدار تاسیسات دریایی تهران و هیئت هندبال البرز ؛ هفته دوم لیگ برتر هندبال بانوان 32 80x80 لیگ برتر هندبال بانوان در انتظار تازه واردها | خراسان، کرمانشاه و قم وارد لیگ می‌شوند؟
هندبال4 هفته پیش

لیگ برتر هندبال بانوان در انتظار تازه واردها | خراسان، کرمانشاه و قم وارد لیگ می‌شوند؟

طراوت خاکسار 1 80x80 ویدئو | لحظه پیروزی خاکسار و قهرمانی ایران در کومیته تیمی کاراته قهرمانی آسیا
کاراته4 هفته پیش

ویدئو | لحظه پیروزی خاکسار و قهرمانی ایران در کومیته تیمی کاراته قهرمانی آسیا

تیم ملی والیبال بانوان تورنمنت کرواسی 80x80 قهرمانی تیم ملی والیبال بانوان در کرواسی | آیا انتظارات از آن ها بالا رفته است؟
والیبال4 هفته پیش

قهرمانی تیم ملی والیبال بانوان در کرواسی | آیا انتظارات از آن ها بالا رفته است؟

مبینا بخشی 80x80 روز دوم تکواندوی نونهالان جهان در تاشکند | مبینا بخشی نژاد و زهرا زرین نعل طلا گرفتند
تکواندو1 هفته پیش

روز دوم تکواندوی نونهالان جهان در تاشکند | مبینا بخشی نژاد و زهرا زرین نعل طلا گرفتند

مرجان سلحشوری و مدال طلای پومسه قهرمانی کشور 80x80 مسابقات پومسه بانوان کشور در اصفهان | جام از اصفهان خارج نشد
تکواندو4 هفته پیش

مسابقات پومسه بانوان کشور در اصفهان | جام از اصفهان خارج نشد

حمیده عباسعلی طراوت خاکسار و ستاره موسوی پس از پایان مسابقات کاراته وان شانگهای 80x80 کاراته قهرمانی آسیا | عباسعلی و خاکسار طلایی شدند؛ کاتای تیمی نقره و فاطمه صادقی برنز گرفتند
کاراته4 هفته پیش

کاراته قهرمانی آسیا | عباسعلی و خاکسار طلایی شدند؛ کاتای تیمی نقره و فاطمه صادقی برنز گرفتند

شیما صفایی الینا رحیمی کیمیا رستمی تور تنیس روی میز نوجوانان و جوانان دختر در اراک 80x80 نگاهی به تور تنیس روی میز اراک | قهرمانی شیما و الینا ؛ مزد ثبات و نظم
تنیس روی میز4 هفته پیش

نگاهی به تور تنیس روی میز اراک | قهرمانی شیما و الینا ؛ مزد ثبات و نظم

Ligue 1 cinq choses a savoir sur Stephanie Frappart la premiere femme a arbitrer un match 80x80 یک اتفاق تاریخ برای زنان| استفانی از فرانسه داورسوپرکاپ فوتبال اروپا شد
فوتبال2 هفته پیش

یک اتفاق تاریخ برای زنان| استفانی از فرانسه داورسوپرکاپ فوتبال اروپا شد

تیم کبدی مازندران در مسابقات جوانان دختر کشور در شیراز 80x80 تصاویر | مسابقات کبدی جوانان دختر کشور در شیراز
تصاویر1 هفته پیش

تصاویر | مسابقات کبدی جوانان دختر کشور در شیراز

فرانک پرتو آذر تیم ملی دوچرخه سواری کوهستان بانوان در لبنان 80x80 پرتو آذر، مونا فرح بخشیان و مهسا ماویز ؛ دوچرخه سواران پرامید ایران در لبنان
دوچرخه سواری4 هفته پیش

پرتو آذر، مونا فرح بخشیان و مهسا ماویز ؛ دوچرخه سواران پرامید ایران در لبنان

ثریا آقایی بدمینتون ورزش زنان ورزش بانوان iwsports 80x80 ویدئو | لحظاتی با ثریا آقایی در بدمینتون بین المللی غنا
بدمینتون4 هفته پیش

ویدئو | لحظاتی با ثریا آقایی در بدمینتون بین المللی غنا

basketball womens championship98051210 80x80 گزارش تصویری | رقابت‌های بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال کشور در سنندج
بسکتبال1 هفته پیش

گزارش تصویری | رقابت‌های بسکتبال سه نفره زیر ۲۳ سال کشور در سنندج

فاطمه صادقی تیم ملی کاتای بانوان 80x80 ویدئو | اجرای کاتای فاطمه صادقی و برنز قهرمانی آسیا در ازبکستان
کاراته3 هفته پیش

ویدئو | اجرای کاتای فاطمه صادقی و برنز قهرمانی آسیا در ازبکستان

تیم ملی کاراته بانوان کومیته تیمی قهرمانی آسیا ازبکستان 80x80 قهرمانی دختران کومیته تیمی ایران در کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند
کاراته4 هفته پیش

قهرمانی دختران کومیته تیمی ایران در کاراته قهرمانی آسیا در تاشکند

والیبال بانوان جوانان آسیا ایران ژاپن 14 80x80 ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی
والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | همراه با زهرا بخشی پیش از آغاز والیبال زنان آسیا در کره جنوبی

تیم ملی والیبال بانوان به اردوی تدارکاتی اسلوونی و کرواسی می رود 80x80 ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا
والیبال14 ساعت پیش

ویدئو | معرفی بازیکنان تیم ملی والیبال بانوان در آستانه مسابقات قهرمانی آسیا

photo 2019 08 08 13 52 43 80x80 آغاز رقابت های بسکتبال سه نفره بانوان تهران در سالن آزادی | ویدیو
بسکتبال1 هفته پیش

آغاز رقابت های بسکتبال سه نفره بانوان تهران در سالن آزادی | ویدیو

فاطمه صادقی تیم ملی کاتای بانوان 80x80 ویدئو | اجرای کاتای فاطمه صادقی و برنز قهرمانی آسیا در ازبکستان
کاراته3 هفته پیش

ویدئو | اجرای کاتای فاطمه صادقی و برنز قهرمانی آسیا در ازبکستان

طراوت خاکسار 1 80x80 ویدئو | لحظه پیروزی خاکسار و قهرمانی ایران در کومیته تیمی کاراته قهرمانی آسیا
کاراته4 هفته پیش

ویدئو | لحظه پیروزی خاکسار و قهرمانی ایران در کومیته تیمی کاراته قهرمانی آسیا

ثریا آقایی بدمینتون ورزش زنان ورزش بانوان iwsports 80x80 ویدئو | لحظاتی با ثریا آقایی در بدمینتون بین المللی غنا
بدمینتون4 هفته پیش

ویدئو | لحظاتی با ثریا آقایی در بدمینتون بین المللی غنا

usa vs netherlands fifa womens world cup final 80x80 ویدئو | آمریکا 2 0 هلند | فینال جام جهانی فوتبال زنان 2019
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | آمریکا 2-0 هلند | فینال جام جهانی فوتبال زنان 2019

sweden vs england fifa womens world cup 80x80 ویدئو | سوئد 2 1 انگلیس | دیدار رده بندی جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | سوئد 2-1 انگلیس | دیدار رده بندی جام جهانی فوتبال زنان

netherlands vs sweden fifa womens world cup 80x80 ویدئو | هلند 1 0 سوئد | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | هلند 1-0 سوئد | جام جهانی فوتبال زنان

usa vs england fifa womens world cup 80x80 ویدئو | آمریکا 2 1 انگلیس | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | آمریکا 2-1 انگلیس | جام جهانی فوتبال زنان

sweden gemany fifa womens world cup video 80x80 ویدئو | سوئد 2 1 آلمان | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | سوئد 2-1 آلمان | جام جهانی فوتبال زنان

netherlands italy fifa womens world cup 80x80 ویدئو | هلند 2 0 ایتالیا | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | هلند 2-0 ایتالیا | جام جهانی فوتبال زنان

usa vs france fifa womens world cup megan rapinoe 80x80 ویدئو | آمریکا 2 1 فرانسه | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | آمریکا 2-1 فرانسه | جام جهانی فوتبال زنان

norway england fifa womens world cup 80x80 ویدئو | انگلیس 3 0 نروژ | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال1 ماه پیش

ویدئو | انگلیس 3-0 نروژ | جام جهانی فوتبال زنان

اردوی تیم ملی تکواندو بانوان در رشت مسابقات قهرمانی آسیا ویتنام Iran womens taekwondo training before asian championship vietnam 2018 1 Kimia Alizadeh کیمیا علیزاده 80x80 ویدئو | نظرات کیمیا علیزاده در مورد بازگشت به میادین تکواندو
تکواندو2 ماه پیش

ویدئو | نظرات کیمیا علیزاده در مورد بازگشت به میادین تکواندو

دوچرخه سواری تایم تریل بانوان کشور 1 80x80 ویدئو | ستاره ها در خط استارت دوچرخه سواری تایم تریل بانوان
ویدئو2 ماه پیش

ویدئو | ستاره ها در خط استارت دوچرخه سواری تایم تریل بانوان

بسکتبال سه نفره قهرمانی جهان در هلند دلارام وکیلی 80x80 ویدئو | ایران 19 18 مغولستان | جام جهانی بسکتبال 3 نفره زنان
بسکتبال2 ماه پیش

ویدئو | ایران 19-18 مغولستان | جام جهانی بسکتبال 3 نفره زنان

netherlands japan 80x80 ویدئو | هلند 2 1 ژاپن | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | هلند 2-1 ژاپن | جام جهانی فوتبال زنان

italy china 80x80 ویدئو | ایتالیا 2 0 چین | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | ایتالیا 2-0 چین | جام جهانی فوتبال زنان

sweden canada 80x80 ویدئو | سوئد 1 0 کانادا | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | سوئد 1-0 کانادا | جام جهانی فوتبال زنان

usa spain 80x80 ویدئو | آمریکا 2 1 اسپانیا | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | آمریکا 2-1 اسپانیا | جام جهانی فوتبال زنان

france brazil 80x80 ویدئو | فرانسه 2 1 برزیل | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | فرانسه 2-1 برزیل | جام جهانی فوتبال زنان

england cameroon 80x80 ویدئو | انگلیس 3 0 کامرون | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | انگلیس 3-0 کامرون | جام جهانی فوتبال زنان

norway australia 80x80 ویدئو | نروژ 1(4) 1(1) استرالیا | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | نروژ 1(4)-1(1) استرالیا | جام جهانی فوتبال زنان

germany nigeria 80x80 ویدئو | آلمان 3 0 نیجریه | جام جهانی فوتبال زنان
فوتبال2 ماه پیش

ویدئو | آلمان 3-0 نیجریه | جام جهانی فوتبال زنان

پربازدیدها